Prawnicy chcą zmian. Chodzi o reformę lasów i przywileje górnictwa
Prawnicy Frank Bold przekazali nowemu rządowi listę priorytetowych zagadnień dotyczących środowiska, energetyki i klimatu. Fundacja postuluje m.in. za przyspieszeniem transformacji energetycznej, zmniejszeniu przywilejów dla branży górniczej, zapewnieniem obywatelom prawa do czystego powietrza, czy przeprowadzeniem reformy zarządzania lasami.
Zespół prawników przekazał właśnie powołanemu rządowi listę ośmiu postulatów dotyczących polityki klimatyczno-środowiskowej Polski. Fundacja apeluje o wprowadzenie zmian w prawie, które będą służyć zarówno ludziom, jak i ochronie przyrody.
Frank Bold zwraca uwagę, że przed rządem stoi ogromne wyzwanie. "Nasze postulaty dla polityki klimatyczno-środowiskowej nowego rządu koncentrują się na kilku obszarach kluczowych z perspektywy obecnej kadencji" - informuje fundacja.
Potrzebna reforma zarządzania lasami
Przyjęcie wielu bubli prawnych, które szkodzą obywatelom i przyrodzie, pozostawienie istotnych problemów dot. ochrony środowiska i klimatu bez potrzebnych rozwiązań - tak prawnicy podsumowują decyzje polityczne ostatnich lat.
W związku z obecnymi wyzwaniami i nierozwiązanymi kwestiami środowiskowymi konieczne jest wprowadzenie wielu zmian. Według fundacji postulaty przekazane nowemu rządowi są z jednej strony listą oczekiwań strony społecznej, a z drugiej ekspercką oceną sytuacji środowiskowej klimatycznej w Polsce.
"Wiemy, jakich zmian potrzebuje prawo, by lepiej służyć ludziom i przyrodzie i jesteśmy w stanie zaproponować konstruktywne rozwiązania. Oczekujemy, że nowy rząd podejmie zerwany dialog ze społeczeństwem obywatelskim i dlatego oferujemy nasze eksperckie wsparcie" - pisze fundacja na swojej stronie i wymienia, o jakie konkretne rozwiązania chodzi.
Prawnicy postulują o:
- Przyspieszenie transformacji energetycznej Polski;
- Koniec nieuzasadnionych przywilejów dla branży górniczej;
- Zapewnienie Polkom i Polakom prawa do czystego powietrza;
- Przeprowadzenie reformy zarządzania lasami;
- Przeprowadzenie reformy zarządzania wodami;
- Wzmocnienie inspekcji ochrony środowiska;
- Poprawę systemu ocen oddziaływania na środowisko.
Polityka klimatyczna Polski priorytetem
Według prawników część z wymienionych postulatów może zostać wprowadzona w ciągu kilku miesięcy. Niektóre wymagają poświęcenia uwagi w znacznie dłuższej perspektywie.
"Realizacja powyższych postulatów oraz innych niezbędnych działań na rzecz ochrony klimatu i środowiska powinna stanowić absolutny priorytet w pracach nowego rządu oraz Sejmu X kadencji" - piszą prawnicy.