Polskie zoo wróciło do prestiżowej elity. To da mu szansę na rozwój
Poznańskie zoo ogłosiło, że znowu znajduje się w światowej organizacji zwanej IZE, czyli International Zoo Educators Association. To wielkie wyróżnienie, pozwoli mu na realizację programów edukacyjnych oraz misji szerzenia wiedzy o bioróżnorodności i ochronie zagrożonych gatunków w ramach światowej współpracy.
To kolejna pozycja odzyskana przez ogród w Poznaniu. W maju 2023 roku udało mu się wrócić do pełnych praw członkowskich w Europejskim Stowarzyszeniu Ogrodów Zoologicznych i Akwariów EAZA. Tam członkostwo Poznania zostało ograniczone do tymczasowego z powodu stwierdzenia w jego strukturach wielu nieprawidłowości. Było to efektem kontroli przeprowadzonej pod koniec 2019 roku.
Europejskie Stowarzyszenie Ogrodów Zoologicznych i Akwariów (European Association of Zoos and Aquaria – EAZA) to elita. Stowarzyszenie daje szansę na wymianę zwierząt. Zapewnia dostęp do wiedzy naukowej, uczestnictwo w programach hodowlanych i badawczych. Co dwa lata stowarzyszenie sporządza raport o stanie ogrodu i może wykreślić poszczególne placówki. Ogrody muszą także opracowywać plany kolekcji zwierząt i spełniać wymogi przy pozyskiwaniu nowych gatunków. Po trzech latach Poznań odzyskał teraz status pełnoprawnego członka tej instytucji.
Zoo w Poznaniu wraca do IZE
Teraz ogród znalazł się także w IZE, czyli International Zoo Educators Association. To organizacja z siedzibą w Amsterdamie, której celem jest doskonalenie programów edukacyjnych w ogrodach zoologicznych i akwariach. Co najmniej 50 procent rocznej opłaty członkowskiej ogrodów i akwariów jest wykorzystywane w ramach programu, aby umożliwić sponsorowanym delegatom uczestnictwo w konferencjach, na które w innym przypadku nie mogliby sobie pozwolić, i wspiera działania informacyjne skierowane do edukatorów ogrodów zoologicznych i dzikiej przyrody w krajach rozwijających się.
Do tej organizacji dołącza zoo w Poznaniu, co obwieściło z radością na swojej stronie na Facebooku.
"Dlaczego to takie ważne? IZE skupia instytucje i ekspertów, dla których priorytetem jest edukacja ekologiczna i ochrona przyrody. Jako członek tej prestiżowej organizacji: mamy dostęp do najnowszych światowych standardów i narzędzi edukacyjnych, możemy współpracować z najlepszymi edukatorami z różnych zakątków globu, jeszcze skuteczniej realizujemy naszą misję szerzenia wiedzy o bioróżnorodności i ochronie zagrożonych gatunków." - pisze zoo.
I dodaje: "Co to oznacza dla naszych odwiedzających? Członkostwo w IZE daje nam możliwość rozwijania nowoczesnych programów edukacyjnych, które inspirują do działania na rzecz przyrody, dbania o środowisko naturalne i ochronę zagrożonych gatunków. Warsztaty, prelekcje i zajęcia prowadzone w naszym zoo będą jeszcze ciekawsze i oparte na światowych trendach w edukacji przyrodniczej".