Polska żmija zaskoczyła wszystkich. Wąż nagle zrobił coś niespodziewanego

W mediach społecznościowych opublikowano film, który dla wielu osób może być zaskoczeniem. Widać na nim polską żmiję zygzakowatą w dość nietypowym otoczeniu. Oto jedyny jadowity wąż w Polsce pełza czujnie po kamieniach, po czym… wskakuje do rwącego strumienia. I bynajmniej nie tonie.

Nagranie opublikowane w mediach społecznościowych pokazuje zaskakującą umiejętność polskiej żmii. Okazuje się, że wąż jest doskonałym pływakiem
Nagranie opublikowane w mediach społecznościowych pokazuje zaskakującą umiejętność polskiej żmii. Okazuje się, że wąż jest doskonałym pływakiemCOLIN VARNDELL/Science Photo Library/Facebook/TatromaniakEast News

Żmija zygzakowata to jadowity gatunek węża z rodziny żmijowatych (Viperidae) i jedyny jadowity wąż w Polsce. Ma zmienne ubarwienie, które może obejmować odcienie brązu, szarości, czerwieni i żółci. Na grzbiecie posiada charakterystyczny wzór w kształcie zygzaków.

Zaskakujące wideo. Żmija pływała w rzece w Tatrach

Żmije często spotykane na obrzeżach lasów, podmokłych łąkach, polanach leśnych czy halach górskich. Chętnie chowają się pod kamieniami, krzewami lub wśród korzeni. Lubią też wygrzewać się w słońcu.

Zdarza się jednak, że żmije zapędzają się też w inne rejony. I nie mówimy tu o ostatnim przypadku gdy wąż pojawił się w Biedronce, ale także o środowisku wodnym. Niewiele osób o tym wie, ale żmije potrafią również doskonale pływać.

I takiego właśnie pływającego węża uchwycił niedawno na nagraniu fotograf Andrzej Śliwiński. Gada spotkał nad rzeką Białką w Tatrach. Widok był niebywały - żmija pełzała po kamieniach, a potem... wskoczyła do wody i odpłynęła. Mimo dość silnego nurtu, poradziła sobie z rwącym potokiem.

Dorosłe osobniki żmii zygzakowatej osiągają zwykle długość do 80, maksymalnie 90 cm długości. Żmija zygzakowata jest czasami mylona z gniewoszem plamistym. Gniewosze są jednak wężami mniejszymi i mają inny wzór na grzbiecie. Gniewosz ma też okrągłe, a nie rozciągnięte pionowo źrenice. Ponadto, w przeciwieństwie do żmii zygzakowatej, ma odsłonięte łuski.

Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas