Polska wróci do ważnej certyfikacji drewna. Lasy Państwowe zmieniły zdanie

Przedstawiciele Lasów Państwowych, Ministerstwa Klimatu i Środowiska oraz FSC International spotkali się, aby rozmawiać o powrocie do certyfikacji FSC. W ub. r. Lasy Państwowe zrezygnowały z tego oznaczenia. Członkowie organizacji FSC ostrzegali, że rezygnacja z niej może przynieść negatywne skutki dla polskiej gospodarki, przyrody i społeczeństwa.

Certyfikat FSC świadczy o zrównoważonym pozyskiwaniu drewna
Certyfikat FSC świadczy o zrównoważonym pozyskiwaniu drewna Craig Joiner/agefotostock/East NewsEast News
partner merytoryczny
banner programu czyste powietrze

Trwają rozmowy, które mają na celu powrót Polski do certyfikacji FSC. Mikołaj Dorożała, wiceminister klimatu i środowiska, Jerzy Fijas, zastępca dyrektora generalnego Lasów Państwowych ds. gospodarki leśnej oraz Kim Carstensen, dyrektor generalny FSC International dyskutowali o tym podczas spotkania, które odbyło się 29 lutego.

Certyfikat FSC. Co oznacza?

Forest Stewardship Council (FSC) to międzynarodowa organizacja, która wyznacza standardy dla odpowiedzialnej gospodarki leśnej. Nadrzędną misją organizacji oraz jej współpracowników jest globalna promocja korzystnego przyrodniczo i społecznie, a także opłacalnego gospodarowania zasobami leśnymi.

W ub. r. Lasy Państwowe całkowicie zrezygnowały z certyfikacji drewna FSC. Była to decyzja w Europie raczej niespotykana. FSC działa w 89 krajach, aby "chronić lasy dla przyszłych pokoleń". Polscy leśnicy zrezygnowali z FSC, ponieważ organizacja "nie uwzględniła większości propozycji Lasów Państwowych w zakresie standardu gospodarki leśnej" - informowały Lasy Państwowe. Polski oddział FSC wyraził wówczas zaskoczenie i niezgodę na argumentację Lasów Państwowych.

Powrót Polski do certyfikacji drewna

Obecnie certyfikatami FSC świadczącymi o pozyskaniu drewna w wyniku odpowiedzialnego gospodarowania, posługują się cztery z siedemnastu regionalnych dyrekcji Lasów Państwowych (Katowice, Szczecin, Szczecinek i Zielona Góra).

- Zostawiamy przeszłość za sobą i rozpoczynamy od nowa dialog w sprawie certyfikacji. Zapewniam o naszej otwartości do rozmów. Prowadzimy je ze wszystkimi interesariuszami gospodarki leśnej. Przykładamy dużą wagę do głosów wszystkich naszych partnerów, którzy zgłaszają oczekiwanie, by Lasy Państwowe posługiwały się znakiem FSC. Otwartość i transparentność to priorytety obecnego kierownictwa Lasów Państwowych - mówi Jerzy Fijas.

Ostateczna wersja prac nad powrotem do standardów FSC zostanie prawdopodobnie opublikowana w maju tego roku. Po okresie przejściowym, nowy standard zastąpi dotychczasowy najwcześniej w grudniu 2025 r. Przedstawiciele FSC zreferowali także informacje dotyczące modernizacji narzędzi ocen ryzyka w kontekście unijnego rozporządzenia o wylesianiu (EUDR).

Spotkanie stron zakończyło się powołaniem zespołu roboczego, który od razu zaczął prace nad szczegółowymi rozwiązaniami dążącymi do przywrócenia certyfikacji FSC w skali ogólnokrajowej.

Pierwszym krokiem jest dążenie do przywrócenia certyfikatu dla RDLP w Białymstoku, co jest odpowiedzią na oczekiwania zarówno ze strony przemysłu drzewnego, samorządów oraz organizacji przyrodniczych i społecznych z tego regionu. Kolejne spotkanie, podsumowujące prace, zaplanowano już za dwa tygodnie.

Trwają rozmowy, które mają na celu powrót Polski do certyfikacji FSC
Trwają rozmowy, które mają na celu powrót Polski do certyfikacji FSCWojciech Strozyk/East News
"Wydarzenia": Zwierzęta płacą swoim zdrowiem i życiem. Powodem wyrzucany do lasu spleśniały chlebPolsat News
INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas