Pelargonie do wzięcia. W Warszawie można je zabierać z ulicy za darmo

Warszawscy urzędnicy poinformowali, że każdy, kto ma na to ochotę może zupełnie za darmo zabrać z czterech pętli tramwajowych ozdobne kwiaty. Wkrótce zawitają tam inne rośliny, a pelargonie nie lubią zimna i potrzebują schronienia. Dlatego miasto ruszyło z akcją "adopcji".

Warszawa rozdaje darmowe pelargonie. Wystarczy przyjść na jedną z pętli komunikacyjnych i zabrać kwiaty do domu
Warszawa rozdaje darmowe pelargonie. Wystarczy przyjść na jedną z pętli komunikacyjnych i zabrać kwiaty do domuUM Warszawamateriały prasowe

Mieszkańcy Warszawy mogą już zabierać pelargonie z pętli tramwajowych i autobusowych. Akcja trwa do niedzieli, 13 października, na pętlach autobusowych Bródno-Podgrodzie, Esperanto, Szczęśliwice oraz tramwajowej P+R al. Krakowska na Okęciu.

Darmowe pelargonie w Warszawie

Jest tylko jeden warunek: pelargonie trzeba zabrać samemu bezpośrednio z kwietników. Przydadzą się zatem rękawice, łopatka i skrzynka do transportu kwiatów.

Rośliny są rozdawane, bo w przyszłym tygodniu warszawski zakład oczyszczania miasta chce zasadzić już nowe. Na jesieni będą to kapusty ozdobne, różnokolorowe wrzosy oraz starce popielne zwane mrozami.

ZOM Warszawa myśli już także o przyszłorocznej wiośnie, dlatego tej jesieni zasadzi 24,5 tys. cebul tulipanów. Wiosną zakwitną w trzech nowych lokalizacjach – na pętlach Dworzec Centralny, Tarchomin Kościelny i Nowe Włochy.

Jak przezimować pelargonie?

  • Skróć pędy do 15-20 cm długości, usuń żółte liście i przekwitłe kwiaty. Najdłuższe korzenie skróć tak, żeby nie były podwinięte.
  • Posadź rośliny w odstępach min. 15 cm. Użyj dobrej ziemi.
  • Pelargonie postaw w jasnym i chłodnym pomieszczeniu, np. w piwnicy, garażu, na klatce schodowej. Najlepsza temperatura to 5-10 st. C. Nic się nie stanie, jeżeli na krótko spadnie poniżej 0 st.
  • Podlewaj sporadycznie. Ziemia może przeschnąć, ale dbaj, żeby nie uschły łodygi – to one są najważniejszą częścią rośliny.
  • W połowie stycznia podnieś temperaturę w pomieszczeniu o 3-4 st. C. Zacznij podlewać kwiaty intensywniej. Jeśli użyjesz nawozu wieloskładnikowego, pobudzisz je do wzrostu.
  • W marcu powinny się pojawić nowe pędy. Jeżeli przytniesz ich końcówki, zagęścisz roślinę, a później będzie miała więcej kwiatów.
  • Około 15 maja, po zakończeniu nocnych przymrozków, wystaw pelargonie na zewnątrz. Ciesz się i podziwiaj swoje pelargonie.
Rośliny mówią. Stres sprawia, że zaczynają wydawać dźwiękiPolsat NewsPolsat News
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas