Dźwięk wydm wywołuje gęsią skórkę. Rzadkie zjawisko nad Bałtykiem
Ci, którzy nie wiedzą o tym tajemniczym zjawisku, mogą dostać gęsiej skórki podczas spaceru nad Bałtykiem. Wystarczy przejść się po wydmach w Słowińskim Parku Narodowym, by usłyszeć delikatne mruczenie, które z czasem robi się coraz głośniejsze i przeistacza się w gwizd. Można poczuć się jak w "Diunie". Wszystko przez... śpiewające wydmy.

Polskie wydmy przyciągają turystów i naukowców z całego świata. To właśnie tutaj, na terenie Słowińskiego Parku Narodowego, znajduje się największy w Europie pas ruchomych wydm.
Pustynia w Łebie, nazywana "polską Saharą", jest miejscem na mapie Polski wybitnym. Obszar wydm znajduje się na mierzei między Bałtykiem a Jeziorem Łebsko, a piaszczyste wzgórza osiągają wysokość do kilkudziesięciu metrów.
Co roku podczas sztormu i w innych okresach w tym pustynnym krajobrazie zachodzą dynamiczne zmiany. Piasek rozsypuje się po lasach i bagnach dzięki sile wiatru i fal. Jednak niewielu wie, że te wydmy umieją śpiewać.
Śpiewające wydmy nad polskim morzem. Dlaczego piasek wydaje dźwięki?
Według naukowców z PIG-PIB na Ziemi jest ok. 35 miejsc, w których wydmy "śpiewają". Emitują głośne, głębokie dźwięki, trwające przez kilka minut i słyszalne z odległości wielu kilometrów. Niektórzy porównują to też do gwizdania, jęku, czy pisku, krzyku.
Ten fenomen jest tak naprawdę efektem specyficznych warunków atmosferycznych i struktury piasku, które powodują rezonans i wibracje, prowadząc do powstawania dźwięków.
Przede wszystkim piasek musi być gorący i bardzo suchy, aby móc "zaśpiewać". Co więcej ziarna muszą być podobnej wielkości, tym samym piasek musi być dobrze przesortowany przez działanie wiatru. Ponadto kształt ziaren powinien też być zbliżony do kulistego i mieć powierzchnię wolną od kurzu, zanieczyszczeń oraz materii organicznej.

Kiedy i gdzie można usłyszeć śpiewające wydmy?
"Dźwięki powstają wtedy, gdy miliony ziaren przepływają warstwami, jedna nad drugą podczas 'lawin', czyli obsypywania się zbocza wydmy. Każde ziarno w lawinie wytwarza lokalną falę dźwiękową, gdy podróżuje w upłynnionej warstwie piasku, a zderzając się z innymi ziarnami, wytwarza w odpowiednich warunkach wibracje, które się synchronizują" - podają naukowcy.
Aby usłyszeć śpiew wydm w parku narodowym, konieczne jest znalezienia miejsca, w którym panuje cisza, niezakłócona rozmowami i odgłosami ludzi.