Najczystsze jeziora w Polsce. Które wybrać na wakacyjny urlop?

Tomasz Wróblewski

Oprac.: Tomasz Wróblewski

Jeśli w twoich wakacyjnych planach jest odpoczynek nad którymś z polskich jezior, do wyboru masz nie tylko Mazury, ale także Kaszuby, Pomorze, a nawet Pojezierze Gnieźnieńskie. Zanim jednak zarezerwujesz noclegi, sprawdź, który akwen wyróżnia się wyjątkową czystością.

Jezioro Białe.
Jezioro Białe.Grzmucin Wikimedia

Najczystsze jeziora na Mazurach

Gdzie szukać najczystszych jezior w Polsce, jeśli nie na Mazurach? W tym regionie znajdziesz zarówno jeziora w bardzo turystycznych miejscowościach, jak i ukryte poza głównymi szlakami perełki.

  • Jezioro Białe Wigierskie

Wyjątkowo pięknie położonym zbiornikiem wodnym na Mazurach jest Jezioro Białe Wigierskie, położone w Wigierskim Parku Narodowym. Jego powierzchnia przekracza 100 hektarów. Charakteryzuje je bardzo przejrzysta (4-7 metrów),  niesamowicie błękitna woda. Dzięki temu, że światło dociera tutaj nawet na głębokość 10 metrów rozwinęły się w jeziorze podwodne łąki, porośnięte glonami - ramienicami. Wokół jeziora o prowadzi urocza ścieżka krajobrazowa, z której widać położone nieopodal kolejne piękne jezioro - Wigry.

  • Jezioro Sedraneckie

Jeśli czystość jeziora można określić, badając poziom znajdujących się w nim substancji toksycznych, na pierwszym miejscu w Polsce (poniżej oznaczalności) jest właśnie Jezioro Sedraneckie. Leży na Pojezierzu Mazurskim, niedaleko miejscowości Olecko. Otaczają je głównie łąki i las liściasty, nie ma tu turystycznych, zatłoczonych plaż. Ze względu na niezwykłą czystość, żyje w nim mnóstwo gatunków ryb, na przykład: troć jeziorowa, sieja, sielawa, płoć, leszcza, karp, lin, okoń, sandacz, szczupak i wiele innych.

  • Jezioro Czyste

Leżące na Pojezierzu Iławskim Jezioro Czyste jest uznawane za najbardziej przejrzyste w Polsce. Przejrzystość wody dochodzi tu do 15 metrów, co jest unikalnym wynikiem w skali kraju - oznacza to, że woda jest tutaj bardziej krystaliczna niż w jeziorach górskich. Jezioro Czyste leży na terenie rezerwatu przyrody Jasne. Jest udostępnione dla turystów, ale ze względu na jego wyjątkowe walory przyrodnicze nie można w nim wędkować, pływać i niestety także plażować. 

Najczystsze jeziora w Polsce - Kaszuby i Pomorze

Jeśli wybierasz się na Kaszuby i szukasz czystych jezior, znajdziesz ich tam kilka bez problemu! Które są najlepsze do plażowania?

  • Jezioro Wdzydze

Leżący w Borach Tucholskich akwen nazywany jest także "Wielką Wodą", gdyż łączy w sobie 5 jezior: Wdzydze, Gołuń, Słupinko, Radolne i Jelenie. Cały ten kompleks ma prawie 1500 hektarów, jest zatem doskonały na przykład do żeglowania. Szczególnie zachwycający jest szmaragdowoniebieski kolor wody tego zbiornika. Ze względu na licznie występujące tu ptactwo, całe jezioro objęte jest strefą ciszy.

  • Jezioro Żarnowieckie

Jezioro Żarnowieckie uchodzi za najczystsze na Kaszubach. Choć leży na północy regionu i konkurencją są dla niego nadbałtyckie plaże, atrakcyjne kąpieliska i czysta woda co roku przyciągają nad nie wielu turystów. To jezioro, które ma wszystko, abyś mógł spędzić tu udany urlop: plaże, komfortową infrastrukturę, przystanie, pomosty i ciekawe zabytki w okolicy.

  • Jezioro Ostrowite

Jezioro Ostrowite, leżące w Parku Narodowym Bory Tucholskie (podobnie jak Jezioro Białe Wigierskie) cechuje niezwykła przejrzystość wody, sięgająca nawet 10 metrów. Z tego względu można podziwiać w nim bardzo bogatą roślinność podwodną. To jezioro o powierzchni ponad 46 hektarów, które wraz z pobliskimi mokradłami tworzy unikatową Ptasią Dolinę - miejsce lęgu i bytowania wielu gatunków ptaków.

Najczystsze jeziora w Polsce. Inne regiony kraju

Jezior nie brakuje także w innych regionach Polski. Gdzie szukać tych najczystszych?

  • Jezioro Białe

Znajdujące się na Lubelszczyźnie, w miejscowości Okuninka, Jezioro Białe to perła tego regionu. Jest czyste i wyróżnia je bardzo komfortowa infrastruktura turystyczna. Rzadko się zdarza, aby wokół jeziora było tyle piaszczystych i porośniętych łąką kąpielisk. Twarde i piaszczyste dno oraz prawie całkowity brak roślinności sprawiają, że kąpiele w Jeziorze Białym są czystą przyjemnością. Okolice jeziora są idealną baza na urlop - znajduje się tutaj około 80 ośrodków wypoczynkowych i 15 pól namiotowych.

  • Jezioro Budzisławskie

Jezioro Budzisławskie, położone między Gnieznem a Koninem, leży z dala od miast i przemysłu, czego skutkiem jest jego niezwykle czysta woda z oznaczeniem I klasy. Fenomenalna przejrzystość jeziora sprawia, że szczególnie upodobali je sobie nurkowie. Jezioro leży na terenie Powidzkiego Parku Krajobrazowego i jest objęte ochroną, natomiast można nad nim plażować. Wokół jeziora znajduje się zresztą wiele małych plaż, idealnych do odpoczynku.

  • Jezioro Powidzkie

Jezioro Powidzkie, położone niedaleko Gniezna, a dokładnie na Pojezierzu Gnieźnieńskim jeszcze niedawno miało wodę tak czystą, że klasyfikowano ją jako pitną. Uznaje się je za najczystsze jezioro w Polsce - oznaczone jest I klasą czystości wody. Jezioro objęte jest strefą ciszy, dlatego nie zobaczysz na nim motorówek czy skuterów wodnych, za to bardzo prawdopodobne jest spotkanie z żurawiami czy łabędziami niemymi. Nad jeziorem znajdują się kąpieliska, z których można swobodnie korzystać.

W niemal każdym zakątku Polski można znaleźć przepiękne jeziora - w końcu jesteśmy jednym z europejskich krajów, który ma ich najwięcej. Oczywistym wyborem na urlop wydają się Mazury, ale nie tylko w tym regionie znajdują się czyste i świetnie przygotowane do odwiedzin turystów akweny. Wspaniały wypoczynek nad jeziorem zorganizujesz także w Wielkopolsce, na Kaszubach czy Lubelszczyźnie!

Szczeka, ale to nie pies. Sarny wydają zaskakujące dźwiękiPolsat News
INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas
{CMS: 0}