Magiczne miejsca na wakacje w Polsce. Cuda natury

Tomasz Wróblewski

Oprac.: Tomasz Wróblewski

Turkusowa tafla wody, cudowne wodospady i lasy, które przyprawiają o dreszczyk emocji - to nie krajobrazy z ciepłych krajów, a atrakcje, które możesz zobaczyć w Polsce. Nie musisz jechać tysięcy kilometrów, aby nacieszyć oczy widokiem spektakularnych cudów przyrody. Oto miejsca, które zasługują na to, aby znaleźć się w planach twoich wakacyjnych lub weekendowych podróży.

Jezioro Turkusowe na wyspie Wolin.
Jezioro Turkusowe na wyspie Wolin.Joanna GajcyEast News

Urokliwe miejsca w Polsce, ale... pod ziemią

Zejdź pod ziemię, a przekonasz się, że polska przyroda jest różnorodna i zachwycająca.

Podziemny wodospad w Złotym Stoku 

Żeby zobaczyć ten cud natury, musisz wybrać się na Dolny Śląsk - do miejscowości Złoty Stok położonej w Górach Złotych. Znajdziesz tam starą kopalnię złota i arsenu oraz sztolnię Czarna, w której podziemiach kryje się zjawiskowy wodospad. By go zobaczyć, trzeba zjechać aż 23 m pod ziemię. Wtedy, po krótkiej przechadzce wykutymi w XVI wieku korytarzami, trafisz do miejsca, gdzie znajduje się wysoki na ok. 8 m wodospad.

Złoty Stok.
Złoty Stok.Albin MarciniakEast News

Jaskinia Nietoperzowa

Należy do obszaru Parku Krajobrazowego Dolinki Krakowskie. System korytarzy tej jaskini ma długość 1047,7 m. Turyści mogą zwiedzać jej spektakularną Salę mającą 35 m długości, 18 m szerokości oraz 10 m wysokości. W jaskini tej znajduje się efektowny wodospad naciekowy z kropielnicą i olbrzymie kotły wirowe. Pochodzi z niej wiele cennych znalezisk archeologicznych, a oprócz tego jest ona jednym z większych siedlisk nietoperzy w Polsce.

Wodne atrakcje przyrodnicze na wakacje w Polsce

Najpiękniejsze polskie jeziora znajdują się nie tylko na Mazurach. Są też takie akweny, które pozwolą ci na chwilę poczuć się jak na egzotycznych wakacjach.

Jezioro Turkusowe na wyspie Wolin

Podziwianie Wolińskiego Parku Narodowego to atrakcja sama w sobie, jednak wśród znajdujących się tam lasów ukrywa się prawdziwa perełka.

Jezioro Turkusowe wcześniej było wyrobiskiem kopalni, w której wydobywano kredę. Obiekt ten zamknięto ze względu na wyczerpywanie się zasobów tego złoża. Wtedy wyrobisko zaczęło wypełniać się wodą opadową i wodami podskórnymi. W ten sposób powstało jezioro, na którego dnie znajdują się drobinki węglanu wapnia. To dzięki nim światło rozprasza się w taki sposób, że woda wydaje się mieć turkusowy kolor.

Osadnik Gajówka 

Co prawda ten zbiornik wodny stworzył człowiek, ale za jego lazurowy, zjawiskowy kolor odpowiada węglan wapnia znajdujący się na jego dnie. Ponadto otaczają go białe plaże - takie, jakie zobaczysz na pocztówkach z Malediwów. Jednak uważaj i podziwiaj to jezioro jedynie z daleka! Ze względu na specyficzne pH wody kąpiel w nim jest bardzo niebezpieczna. Natomiast by dostać się na malownicze plaże, trzeba pokonać grząskie bagna - dlatego nie próbuj się do niego zbliżać.

Jezioro Piechcińskie. Nazywa się je "polską Chorwacją"

To jezioro znajdujące się tuż przy kamieniołomie i położone w otoczeniu skał. Ma turkusowy kolor, jest niezwykle czyste, a jego woda ma przejrzystość sięgającą 15 m. Natomiast na jego dnie znajduje się m.in. wrak holownika "Czajka", trzynastometrowy betonowy wrak jachtu "Magda" i forma szkutnicza do jachtu "Venus". Dlatego Jezioro Piechcińskie jest uwielbiane przez nurków - jednak by tam nurkować, trzeba mieć specjalne pozwolenie.

Magiczne miejsca na wakacje w Polsce

W Polsce są zakątki, w których możesz poczuć się jak w zaczarowanej krainie. Są to miejsca będące dowodem na niezwykłość polskiej przyrody.

Rezerwat przyrody "Śnieżycowy Jar"

Znajduje się on pod Poznaniem na terenie Poligonu Biedrusko, dlatego na jego teren można wchodzić tylko w wyznaczone przez wojsko weekendy. To rezerwat z kładką i trasą turystyczną przyciągający miłośników natury zwłaszcza na przełomie marca i kwietnia. Wtedy niemal cały jego obszar porasta śnieżyca wiosenna. To małe, białe kwiatki, które sprawiają, że las wygląda jak niczym pokryty śnieżnym puchem.

Krzywy Las w Nowym Czarnowie

W lesie tym rosną najdziwniejsze polskie drzewa. Są to sosny, których pnie są wygięte na wysokości 20 cm pod kątem 90 °. Teorii takiego ukształtowania drzew jest wiele, ale uważa się, że za ich formę odpowiada ingerencja człowieka. Mimo tego Krzywy Las ma status pomnika przyrody.

Krzywy las jest jedną z najbardziej ciekawych, a zarazem tajemniczych atrakcji przyrodniczych na terenie Europy.
Krzywy las jest jedną z najbardziej ciekawych, a zarazem tajemniczych atrakcji przyrodniczych na terenie Europy.123RF/PICSEL

Malownicze miejsca na wakacje w Polsce

Uwielbiasz zapierające dech w piersiach widoki? To świetnie, bo w Polsce jest ich całe mnóstwo. Oto najpiękniejsze z nich:

  • Przełom Dunajca - znajduje się on w Pieninach. To tam, między górami, rzeka piętrzy się i zakręca o 180°. Jeśli trafisz na słoneczną pogodę, to widok na rwący nurt może bez reszty cię pochłonąć;
  • Błędne Skały i Szczeliniec Wielki - to wyjątkowe miejsca w Górach Stołowych. Błędne Skały to labirynt stworzony z fantazyjnych form skalnych. Natomiast Szczeliniec Wielki to doskonały punkt widokowy i miejsce, gdzie zobaczysz Wielbłąda, Mamuta, Słonia, Małpę czy Żółwia. To skały pokryte popękanym i zwietrzałym piaskowcem, które przypominają te zwierzęta.
Pieniny i przełom Dunajca.
Pieniny i przełom Dunajca. 123RF/PICSEL

Inne ciekawe miejsca do zwiedzania w Polsce. Co jeszcze warto zobaczyć?

Polska jest pełna cudów natury. Niezależnie od tego, dokąd wybierasz się na wakacje, na pewno będziesz mieć szansę podziwiania wielu atrakcji przyrodniczych. Na twojej trasie mogą znaleźć się także:

  • Wąwóz Korzeniowy Dół położony 2 km od Kazimierza Dolnego,
  • Jaskinia Raj położona w Chęcinach w województwie świętokrzyskim,
  • Ruchome wydmy w Słowińskim Parku Narodowym,
  • Skamieniałe Miasto Rezerwat Przyrody Nieożywionej znajdujący się na prawym brzegu rzeki Biała na Pogórzu Ciężkowickim.

Nie zastanawiaj się dłużej, spakuj bagaż i wyrusz odkrywać Polskę. Na pewno na twojej trasie znajdzie się wiele atrakcji przyrodniczych, które musisz zobaczyć na własne oczy.

Jest jedyny na świecie. Tajemniczy polski las umieraPolsat News
INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas
{CMS: 0}