Na trawniku siadać nie wolno. Kontrowersyjny zakaz w Łazienkach Królewskich
Łazienki Królewskie w Warszawie zaktualizowały swój regulamin, do którego dodano m.in. zakaz siadania i leżenia na trawniku. To wynik ostatnich nawałnic, które zniszczyły słynny park w Warszawie. "Ktoś tu upadł na beton. Wracamy do XIX w.?" - komentuje miejski aktywista i radny Jan Mencwel.
W lipcu nad Warszawą przeszła gwałtowna burza, która doprowadziła do znaczących zniszczeń w Łazienkach Królewskich. Dotknęły one ok. 100 drzew - niektóre zostały niemal wyrwane z korzeniami. Inne rośliny uległy wtórnym zniszczeniom.
Łazienki Królewskie w Warszawie i zakaz siedzenia na trawniku
"W Łazienkach Królewskich nawet najstarsi pracownicy nie pamiętają takich zniszczeń w ogrodzie" - mówi Marianna Otmianowska, dyrektorka Łazienek. Jednym ze sposobów ich naprawy okazał się... zakaz wchodzenia na trawniki.
W mediach społecznościowych pojawił się film, na którym widać jak spacerujący po Łazienkach są wyganiani z trawnika przez pracownika. "Nie ma wchodzenia na trawniki" - można usłyszeć na nagraniu.
"Zmiany podyktowane są wydarzeniami z połowy lipca" - wyjaśnia Robert Jancelewicz z Muzeum Łazienki Królewskie w rozmowie z TVP3 Warszawa. Do dzisiaj obserwowane są skutki wtórne, np. spadające z drzew gałęzie, dlatego siadanie na trawie może być niebezpieczne - argumentują pracownicy Łazienek.
Jak mówią, nie ma przeszkód, aby wejść na trawnik i zrobić zdjęcie np. rosnącego na nim kwiatka. Ale siadanie czy piknikowanie w parku nie jest już mile widziane. To dla warszawiaków, którzy chętnie odpoczywali na łonie natury, decyzja niezrozumiała.
"Ktoś tu upadł na beton"
"Ktoś tu upadł na beton. Wracamy do XIX w.?" - skomentował zakaz Jan Mencwel, aktywista miejski i radny Warszawy. Jak mówi, napisał w tej sprawie list do dyrektor Łazienek. "Mam nadzieję, że dyrektor Marianna Otmianowska nie będzie się przy tym pomyśle upierać" - dodał.
Historia warszawskich Łazienek sięga jeszcze XVII w. W średniowieczu teren ten służył do polowań książęcych. Pierwsze pawilony - Ermitaż i pawilon Łaźni - powstały w latach 80. XVII w. Duże zniszczenia budynków i ogrodu nastąpiły w okresie II wojny światowej. Pałac na Wyspie o mało nie został wysadzony przez Niemców w powietrze.
Od 1960 r. na terenie Łazienek funkcjonuje muzeum, które jest oddziałem Muzeum Narodowego w Warszawie. Łączna powierzchnia obiektu wynosi 76 hektarów. Znajduje się na nim 40 budynków, z czego 10 ma dużą wartość historyczną.