Na trawniku siadać nie wolno. Kontrowersyjny zakaz w Łazienkach Królewskich

Łazienki Królewskie w Warszawie zaktualizowały swój regulamin, do którego dodano m.in. zakaz siadania i leżenia na trawniku. To wynik ostatnich nawałnic, które zniszczyły słynny park w Warszawie. "Ktoś tu upadł na beton. Wracamy do XIX w.?" - komentuje miejski aktywista i radny Jan Mencwel.

Do odwołania w warszawskich Łazienkach nie można siadać i leżeć na trawniku
Do odwołania w warszawskich Łazienkach nie można siadać i leżeć na trawniku123RF/PICSEL

W lipcu nad Warszawą przeszła gwałtowna burza, która doprowadziła do znaczących zniszczeń w Łazienkach Królewskich. Dotknęły one ok. 100 drzew - niektóre zostały niemal wyrwane z korzeniami. Inne rośliny uległy wtórnym zniszczeniom.

Łazienki Królewskie w Warszawie i zakaz siedzenia na trawniku

"W Łazienkach Królewskich nawet najstarsi pracownicy nie pamiętają takich zniszczeń w ogrodzie" - mówi Marianna Otmianowska, dyrektorka Łazienek. Jednym ze sposobów ich naprawy okazał się... zakaz wchodzenia na trawniki.

W mediach społecznościowych pojawił się film, na którym widać jak spacerujący po Łazienkach są wyganiani z trawnika przez pracownika. "Nie ma wchodzenia na trawniki" - można usłyszeć na nagraniu.

"Zmiany podyktowane są wydarzeniami z połowy lipca" - wyjaśnia Robert Jancelewicz z Muzeum Łazienki Królewskie w rozmowie z TVP3 Warszawa. Do dzisiaj obserwowane są skutki wtórne, np. spadające z drzew gałęzie, dlatego siadanie na trawie może być niebezpieczne - argumentują pracownicy Łazienek.

Jak mówią, nie ma przeszkód, aby wejść na trawnik i zrobić zdjęcie np. rosnącego na nim kwiatka. Ale siadanie czy piknikowanie w parku nie jest już mile widziane. To dla warszawiaków, którzy chętnie odpoczywali na łonie natury, decyzja niezrozumiała.

Łazienki Królewskie w Warszawie są popularnym miejscem spacerów i piknikówMarek BAZAK/East NewsEast News

"Ktoś tu upadł na beton"

"Ktoś tu upadł na beton. Wracamy do XIX w.?" - skomentował zakaz Jan Mencwel, aktywista miejski i radny Warszawy. Jak mówi, napisał w tej sprawie list do dyrektor Łazienek. "Mam nadzieję, że dyrektor Marianna Otmianowska nie będzie się przy tym pomyśle upierać" - dodał.

Historia warszawskich Łazienek sięga jeszcze XVII w. W średniowieczu teren ten służył do polowań książęcych. Pierwsze pawilony - Ermitaż i pawilon Łaźni - powstały w latach 80. XVII w. Duże zniszczenia budynków i ogrodu nastąpiły w okresie II wojny światowej. Pałac na Wyspie o mało nie został wysadzony przez Niemców w powietrze.

Od 1960 r. na terenie Łazienek funkcjonuje muzeum, które jest oddziałem Muzeum Narodowego w Warszawie. Łączna powierzchnia obiektu wynosi 76 hektarów. Znajduje się na nim 40 budynków, z czego 10 ma dużą wartość historyczną.

"Wydarzenia": 76-latka odpowie za zdewastowanie pomnika Ofiar Rzezi WoliPolsat NewsPolsat News
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas