Makaron z pestycydami. Z polskich sklepów wycofano partię produktów

Znana sieć hipermarketów Auchan poinformowała, że wycofuje ze sprzedaży partię żytnich makaronów. W świderkach BIO znajdowały się bowiem pestycydy. Ich użycie jest w rolnictwie ekologicznym zabronione.

 Z supermarketów wycofano serię makaronu żytniego, który był zanieczyszczony pestycydami
Z supermarketów wycofano serię makaronu żytniego, który był zanieczyszczony pestycydami123RF/PICSEL
partner merytoryczny
banner programu czyste powietrze

"Ze względu na to, że wykryto pozostałości środków ochrony roślin w produkcie BIO informujemy, iż firma Auchan wycofuje poniżej wymienioną partię produktu" - zakomunikował sklep.

Makaron zawiera środki ochrony roślin i nie nadaje się do spożycia

Sieć zastrzegła, że każdy konsument, który zakupił BIO makaron żytni świder 250 g o dacie minimalnej trwałości/ Numer partii: 04 03 2025 1B powinien nie spożywać makaronu.

Klienci, którzy mają makaron w domu mogą wyrzucić produkt do kosza lub zwrócić w sklepie. Sklep zaznacza, że zwraca koszt zakupionego makaronu.

"Konsumenci, którzy zakupili wskazaną powyżej partię produktu, proszeni są o niespożywanie go, wyrzucenie lub zwrot do sklepu, w którym został zakupiony. Zwrócony produkt zostanie całkowicie zrefundowany. Przepraszamy za problem i dziękujemy za zrozumienie" - ogłosił Auchan.

Pestycydy w rolnictwie

Pestycydy zwane środkami ochrony roślin są powszechnie używane w światowym rolnictwie konwencjonalnym. Ich użycie budzi ogromne wątpliwości dotyczące zdrowia i zanieczyszczenia, jakie powodują. Środków tych nie stosuje się jednak w rolnictwie ekologicznym. Zamiast syntetycznych chemikaliów używa się naturalnych i organicznych metod ochrony.

Rolnictwo ekologiczne służy ochronie bioróżnorodności i przyrody przed chemikaliami, zdrowiu ludzi (redukcja użycia pestycydów i antybiotyków i nawozów) i zmniejszeniu presji klimatycznej.

W UE można stosować wybrane środki ochrony roślin. Wspólnota nie zakazuje jednak importu żywności skażonej zabronionymi na jej terenie pestycydami. Z tego powodu znajdują się one m.in. w herbatach sprzedawanych w Europie. Z tego powodu chemikalia często lądują na naszych talerzach.

Program Środowiskowy Narodów Zjednoczonych naciska na minimalizację negatywnych skutków stosowania pestycydów i nawozów dla ludzkiego zdrowia i środowiska.

Szwajcaria chce zakazać używania pestycydów w rolnictwie. Gorąca debata przed referendumAFP
INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas