Ekologiczne uprawy w Polsce. Mamy tendencję wzrostową

Rolnictwo ekologiczne jest najbardziej prośrodowiskową metodą produkcji rolnej. Obecnie w Polsce jest 3,5 proc. powierzchni upraw ekologicznych, ale wraz z unijną polityką środowiskową takich upraw i gospodarstw rolnych ma przybywać. Według nowych danych Inspekcji Jakości Handlowej Artykułów Rolno-Spożywczych (JHARS) polskich eko rolników jest więcej niż w zeszłym roku.

Ekologia odgrywa w produkcji żywności niezwykle ważną rolę
Ekologia odgrywa w produkcji żywności niezwykle ważną rolęOmar Marques / Anadolu AgencyGetty Images

Sektor rolnictwa ekologicznego to istotny obszar, który należy rozwijać, a ilość pól uprawianych zgodnie z ekologicznymi zasadami powinna wzrastać. Trend ekologicznego rolnictwa jest dobry dla wszystkich - zachowania cennej bioróżnorodności, zdrowia ludzi (redukcja użycia pestycydów i antybiotyków i nawozów) i całej przyrody oraz zmniejszenia presji klimatycznej.

Do 2030 roku UE planuje zwiększenie udziału powierzchni upraw rolnictwa ekologicznego, który średnio dla całej Unii Europejskiej powinien wynosić 25 proc. (Europejski Zielony Ład).

Rolnictwo ekologiczne w Polsce. Coraz więcej eko rolników

Zmiany na rzecz zrównoważonego rolnictwa zachodzą w Polsce powoli, ale co roku zwiększa się ilość producentów ekologicznych, a także powierzchni tychże upraw. 

W 2022 r. ekologiczną produkcją trudniło się ok. 22,8 tys. polskich rolników, w 2021 r. o 5 proc. mniej osób wybrało tę formę rolnictwa. Według szacunków IJHARS. Według szacunków Inspektoratu w 2023 r. liczba producentów ekologicznych mogła przekroczyć 24 tys.

Według ekspertów Polska mogłaby osiągnąć wynik ok. 7 proc. użytków ekologicznych. Teraz w Polsce jest 3,5 proc. powierzchni upraw ekologicznych. Średnia powierzchnia gospodarstwa wynosiła w 2022 r. 26,2 ha, a łączna pow. upraw ekologicznych wyniosła w 2022 r. prawie 550 tys. ha. Najwięcej takich eko gospodarstw znajdowało się w woj. podlaskim, warmińsko-mazurskim i mazowieckim. Podlasie jest pionierem eko rolnictwa odkąd Polska weszła do Unii Europejskiej.

Największy udział w produkcji eko żywności mają zboża, owoce i inne miękkie owoce, a potem jaja i drób. Eksperci zauważają jednak, że Polacy nie inwestują w ekologiczny chów zwierząt, a w latach 2021/2022 odnotowano tendencję spadkową.

Przetwórstwem, czyli przygotowywaniem żywności ekologicznej zajmuje się obecnie 1216 zakładów. 

Logo ekologicznego produktu w UEZOFIA BAZAK/Marek BazakEast News

Ekologiczne uprawy w Polsce i w UE

IJHARS zajmuje się obecnie udzielaniem certyfikatów, wcześniej tę rolę pełniło ministerstwo rolnictwa. Obecne zasady dot. rolnictwa ekologicznego reguluje unijne rozporządzenie i ustawa obowiązujące w Polsce od 2022 r.

Według głównego Inspektora Jakości Handlowej Artykułów Rolno-Spożywczych Przemysława Rzodkiewicza Polska ma szanse do dalszego rozwoju sektora ekologicznego rolnictwa.

Jak podaje Europejska Agencja Środowiska, zaopatrywanie w żywność wiąże się z emisją gazów cieplarnianych na każdym etapie. Globalne emisje z rolnictwa mają tendencję wzrostową w większości miejsc na świecie, dlatego inwestowanie w żywność ekologiczną jest jednym z rozwiązqn globalnego problemu środowiskowego.

Tragiczne wypadki żubrów. Czy jest ich w Polsce za dużo?Czysta PolskaPolsat News
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas