Łowczy Krajowy na dywaniku u minister klimatu. Poszło o film na YouTube
Nie minęły dwa tygodnie od powołania nowego Łowczego Krajowego, a został on już wezwany "na dywanik" do minister klimatu i środowiska. Paulina Hennig-Kloska poprosiła Eugeniusza Grzeszczaka o wyjaśnienia w sprawie kontrowersyjnego filmu, w którym wystąpił Łowczy Krajowy. Wraz z prezesem Naczelnej Rady Łowieckiej skrytykowali w nim nowe plany ministerstwa dotyczące myśliwych.

Eugeniusz Grzeszczak, były poseł i senator PSL, został mianowany na stanowisko Łowczego Krajowego pod koniec stycznia tego roku. Zdążył już jednak wywołać szum medialny na swój temat, biorąc udział w kontrowersyjnym filmie, który na YouTube udostępnił Polski Związek Łowiecki (Grzeszczak jest jego członkiem i przewodniczącym zarządu głównego).
Nowy Łowczy Krajowy krytykuje ministerstwo
Wideo, które opublikowano na YouTube w piątek, 9 lutego ma już ponad 70 tys. wyświetleń. Eugeniusz Grzeszczak wystąpił w nim obok Marcina Możdżonka, prezesa Naczelnej Rady Łowieckiej, organu zarządzającego PZŁ.
Nowo powołany Łowczy Krajowy we wspomnianym materiale oskarża "Gazetę Wyborczą" i TVN o to, że na ich łamach "pojawiły się nieprawdziwe, kłamliwe i zmanipulowane informacje, które mają za zadanie zdyskredytować nowe władze Polskiego Związku Łowieckiego i osłabić całe środowisko (myśliwych - red.)".
"Nie dajmy się osłabić. Tych ataków będzie więcej" - dodaje Możdżonek, który jest byłym reprezentantem Polski w siatkówce, a od lat związany jest także ze środowiskiem myśliwych.
Myśliwi protestują przeciwko zmianom w polowaniach
Możdżonek i Grzeszczak skrytykowali wspólnie ostatnie propozycje resortu klimatu i środowiska, które miałyby wprowadzić znaczne ograniczenia w polowaniach na terenie kraju. Zdaniem prezesa Naczelnej Rady Łowieckiej "są one nie do zaakceptowania" przez środowisko myśliwych.
Zobacz również:
Oberwało się też organizacjom pozarządowym. Wymieniono m.in. Fundację "Niech Żyją!", która chce zakazania polowania na ptaki w Polsce. Inne krytykowane pomysły to m.in. podwyższenie wieku osób biorących udział w polowaniach do 21 lat czy ograniczenia w polowaniach zbiorowych.
W poniedziałek Eugeniusz Grzeszczak odbył w sprawie nagrania rozmowę dyscyplinującą z minister klimatu i środowiska Pauliną Hennig-Kloską. "Łowczy został poproszony o złożenie wyjaśnień na piśmie" - powiedział w rozmowie z "Wydarzeniami" Polsatu Hubert Różyk, rzecznik Ministerstwa Klimatu i Środowiska. Eugeniusz Grzeszczak dostał na to dwa dni.
We wtorek w resorcie klimatu odbył się także briefing prasowy w tej sprawie z udziałem wiceministra Mikołaja Dorożały i Łowczego Krajowego. Podczas konferencji wiceminister Dorożała przypomniał, że w piątek w ubiegłym tygodniu odbyło się w ministerstwie spotkanie z przedstawicielami Polskiego Związku Łowieckiego oraz z udziałem łowczego krajowego Eugeniusza Grzeszczaka.
"To było trudne spotkanie, mieliśmy dużo kontrowersyjnych punktów, ale finalnie to spotkanie zakończyło się dość dobrymi merytorycznymi konkluzjami i perspektywą wspólnej pracy w kontekście wyzwań, jakie mamy przed sobą" - powiedział wiceminister.
W sprawie zmian w polowaniach ma zostać powołany zespół składający się z przedstawicieli środowiska łowieckiego, ale także strony społecznej, głównie naukowców. Podczas konferencji wiceminister klimatu Mikołaj Dorożała podkreślił, że to resort klimatu ma decydujący głos w kwestii zadań, jakie wykonują myśliwi w Polsce.
Podczas konferencji łowczy krajowy Eugeniusz Grzeszczak powiedział, że niektóre z tych postulatów nie budzą kontrowersji wśród myśliwych. Dodał, że chodzi o skreślenie czterech gatunków ptaków z listy gatunków, których odstrzał jest dozwolony, oraz o ochronę ciężarnych loch, czego - jak dodał - zabrania kodeks myśliwski - podaje PAP.