Leśny cmentarz bez nagrobków w Poznaniu. Mniejsza szkoda dla środowiska

Katarzyna Nowak

Opracowanie Katarzyna Nowak

Na cmentarzu komunalnym na poznańskim Miłostowie powstał tzw. Las Pamięci. Wśród drzew o powierzchni ok. 235 m kw. pochówki odbywają się w biodegradowalnych urnach, bez umieszczania tablic i nagrobków.

Na cmentarzu komunalnym Miłostowo powstał tzw. Las Pamięci
Na cmentarzu komunalnym Miłostowo powstał tzw. Las Pamięci123RF/PICSEL
partner merytoryczny
banner programu czyste powietrze

"Teren przeznaczony na pochówki jest ogrodzony, co uniemożliwia spacerowanie po nim, a pozwala na zachowanie należnej czci spoczywającym tu zmarłym" - podkreślił zastępca dyrektora Usług Komunalnych w Poznaniu Mateusz Dzioba.

Dodał, że nazwiska zmarłych "umieszczane są na ustawionych w pobliżu kamieniach". "Tam również można stawiać symbolicznie kwiaty i znicze. Przy kwaterze zamontowano także ławki dla odwiedzających" - zaznaczył Dzioba.

Ekologiczny pochówek

Tzw. Las Pamięci na cmentarzu komunalnym Miłostowo to kwatera wśród drzew o powierzchni ok. 235 m kw., na której pochówki odbywają się w biodegradowalnych urnach, bez umieszczania tablic i nagrobków. Kwatera wykorzystuje leśny charakter cmentarza, zachowując swój naturalny wygląd.

Jak przypomniał poznański magistrat, podobna kwatera funkcjonuje od ubiegłego roku na cmentarzu Junikowo. Pochowanych tam zostało już kilkanaście osób.

"Na cmentarzach komunalnych w Poznaniu, poza wymienionymi lasami pamięci, znajdują się również inne miejsca dedykowane wyłącznie do pochówków urnowych - ogrody pamięci (podobna formuła jak las pamięci), pola urnowe (z niewielkimi płytami nagrobnymi) i kolumbaria (budowle z niszami)" - podkreślił magistrat.

Urząd miasta zaznaczył, że taka forma pochówku staje się coraz bardziej popularna. "Obecnie na cmentarzach komunalnych w Poznaniu pochówki w urnach przekraczają już 50 proc. wszystkich pogrzebów. To nieco więcej niż w skali kraju, gdzie - jak wynika ze statystyk - średnia pochówków urnowych wynosi średnio 40 proc." - podał ratusz.

Recykling turbin wiatrowych po polskuPolsat News
PAP
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas