Lasy Państwowe kształtują etykę i moralność leśników. Pomagają w tym księża
Kapelan na polowaniu? To nierzadki widok. Teraz jednak widok księdza w lesie może być coraz częstszy. Powołany przez LP zespół duszpasterzy ma za zadanie kształtować postawy moralne i etyczne polskich leśników. Takie zarządzenie wydał dyrektor generalny Lasów Państwowych.
Dyrektor Lasów Państwowych wydał nowe rozporządzenie, które tym razem nie odnosi bezpośrednio do polityki leśnej, a do wiary i wyzwanych przez leśników przekonań. Wkrótce zostanie utworzony zespół doradczy dyrektora generalnego Lasów Państwowych. Doradzać leśnikom ma zespół duszpasterzy złożony z księży. Mają oni ponadto integrować pracowników LP.
Umoralnienie i integracja
Oprócz sformułowania o kształtowaniu etyki i moralności pracowników, w piśmie, jakie załączyła Polska Izba Gospodarcza Przemysłu Drzewnego dowiadujemy się też o sposobie wyboru zespołu. Z załączonego dokumentu wynika, że kandydaci mogą być wybierani przez kościoły i inne związki wyznaniowe o uregulowanym statusie prawnym. Członków powoła dyrektor LP.
Jak się jednak okazuje, jedno z najnowszych rozporządzeń Lasów Państwowych reguluje pracę już istniejącego zespołu duszpasterzy. Lasy Państwowe odniosły się do komentarza PIGPD podając, że zespół istnieje już o 6 lat, a obecne zarządzenie precyzuje kilka dotychczasowych zapisów. "To tradycja od początków wolnej Polski" - piszą LP i podkreślają, że Polska Izba Gospodarcza Przemysłu Drzewnego także posiada w swojej strukturze przypisanego duszpasterza.
Nie wszyscy, którzy dowiedzieli się o zarządzeniu DGLP są zadowoleni, że leśnicy są pouczani w duchu chrześcijaństwa.
"Co Was upoważnia do 'kształtowania postaw moralno-etycznych' i dlaczego łączycie takie postawy tylko z religią? Czy Lasy Państwowe posiadają jakąś oficjalną ideologię powiązaną z religią?" - pyta Piotr Karwowski, dr n. hum. PAN.