Jest już w Polsce. Groźny pluskwiak niszczy rośliny i przenosi wirusy

Naukowcy nie mają dobrych wieści. W polskich miastach dostrzeżono niedawno pluskwiaka z rodziny Flatidae, który zagraża naszym roślinom. Najbardziej narażone są winorośle, a także wybrane drzewa i krzewy owocowe.

Kilka lat temu w Polsce zaobserwowano pluskwiaka z gatunku Metcalfa pruinosa. To szkodnik, który powoduje obumieranie roślin, przenosi wirusy i tworzy środowisko sprzyjające rozwojowi grzybów
Kilka lat temu w Polsce zaobserwowano pluskwiaka z gatunku Metcalfa pruinosa. To szkodnik, który powoduje obumieranie roślin, przenosi wirusy i tworzy środowisko sprzyjające rozwojowi grzybówVincenzo Izzo / ContributorGetty Images
partner merytoryczny
banner programu czyste powietrze

Pluskwiak Metcalfa pruinosa znany jest już w USA, Kanadzie, Meksyku i USA, Bermudach, na Jamajce, Kubie i Portoryko, w Korei Południowej i w kilkunastu krajach europejskich. Teraz okazuje się, że szkodnik występuje również w Polsce.

Nowy, niebezpieczny dla roślin szkodnik w Polsce

Charakterystyczne nimfy i wytwarzaną przez nie woskowatą wydzielinę zaobserwowano po raz pierwszy w naszym kraju w 2020 r. Co ciekawe, ta historyczna obserwacja miała miejsce w Warszawie. Szkodniki jak gdyby nigdy nic żerowały na surmii - roślinie z rodziny bignoniowatych.

Najpierw udało się zauważyć zaledwie kilka osobników pluskwiaka, ale zaledwie rok później, gdy przeprowadzono badania naukowe, w stolicy Polski były już liczne kolonie Metcalfa pruinosa. Dorosłe osobniki osiągają 8 mm. Są pokryte białawą, proszkową wydzieliną, dzięki czemu mają niebieskoszary kolor.

Nimfy są mniejsze - osiągają maksymalnie 5 mm. Ich ciało jest otoczone przez biały, woskowaty nalot. Wydzielina osadza się na pędach i liściach, na których żerują nimfy. Po tym najczęściej można poznać, że mamy do czynienia z inwazją tego pluskwiaka - roślina pokrywa się charakterystyczną, przypominającą watę cukrową, białą warstwą.

Charakterystyczną cechą, po której można rozpoznać szkodnika jest maź przypominająca watę wydzielana przez nimfy
Charakterystyczną cechą, po której można rozpoznać szkodnika jest maź przypominająca watę wydzielana przez nimfyMarie Aymerez/Bios Photo/East NewsEast News

Które rośliny w Polsce są zagrożone szkodnikiem Metcalfa pruinosa?

Dorosłe osobniki żywią się sokiem roślin, wydzielając cukier w postaci spadzi. To z kolei przyciąga pszczoły, które zamieniają ją w miód. Dla roślin nie jest to jednak zdrowe, bo, żywiąc się ich sokami, pluskwiak je po prostu niszczy. Drzewa i krzewy więdną i obumierają. Do ofiar Metcalfa pruinosa należą m.in. malina, jeżyna, winorośl, a także drzewa morelowe czy brzoskwiniowe.

W Europie szkodnik ten był już widziany podczas żerowania na 300 różnych gatunkach. W Warszawie upodobał sobie do tej pory berberys, bez, głóg, klon, ligustr, orzech włoski, zdrewniałe rośliny iglaste, np. świerk biały i różne gatunki chwastów, np. nawłoć, bylicę i pokrzywę.

Wytwarzanie spadzi (rosy miodowej) przez żerujące pluskwiaki ma też jeszcze inny, zgubny wpływ - rozwijają się na niej grzyby. Gatunek przenosi też wirusy roślinne. Obliczono, że we Włoszech tylko ten jeden szkodnik obniża jakość winogron i ilość plonów soi aż o 30-40 proc.

Eksperci nie wiedzą jeszcze, jaką dokładnie szkodliwością będzie wykazywał się pluskwiak Metcalfa pruinosa. Wiemy, że przenosi się na małe odległości, z gatunkami, którymi się żywi.

Czy będziemy zmuszani do jedzenia robaków?© 2015 Associated Press
INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas