Handlowali szczeniakami na targu mimo zakazu. Wyjmowali psy z torby

Do schroniska dla zwierząt trafi 13 szczeniaków, którymi na jednym z bazarów w woj. lubuskim handlowały trzy osoby. Zatrzymani sprzedawali psy w pobliżu tablicy informującej o zakazie handlu zwierzętami. Zgodnie z ustawą o ochronie zwierząt taki proceder jest niedozwolony.

Mężczyzna oraz dwie kobiety zajmujące się handlem szczeniakami odpowiedzą teraz przed sądem
Mężczyzna oraz dwie kobiety zajmujące się handlem szczeniakami odpowiedzą teraz przed sądemPolicja Lubuskapolicja.pl

Podczas minionego weekendu funkcjonariusze policji ujawnili nielegalny handel zwierzętami na bazarze w Słubicach. Handlarzom odebrano 13 szczeniaków. Zwierzęta były schowane m.in. w torbach.

Handlarze odpowiedzą za ten proceder przed sądem. Zgodnie z ustawią o ochronie zwierząt, w Polsce obowiązuje zakaz sprzedaży psów (i innych zwierząt domowych) na targowiskach i giełdach.

Handlowali szczeniakami. Psy trafiły do schroniska

Policjanci otrzymali w niedzielę 8 grudnia informację o tym, że na bazarze najprawdopodobniej dochodzi do nielegalnego handlu zwierzętami. Okazało się, że na miejscu, nieopodal znaku informującego o zakazie sprzedaży zwierząt, dwie kobiety i mężczyzna handlują nierasowymi szczeniakami.

"Wszystkie oferowane pieski do sprzedaży znajdowały się w torbach, z których co chwilę były wyciągane. Inne zwierzęta zostały znalezione w samochodzie w kartonie u jednej z kobiet" - poinformowała policja.

Za handel psami odpowiedzą dwie mieszkanki powiatu słubickiego w wieku 35 i 66 lat oraz 67-letni mieszkaniec powiatu sulęcińskiego. Mężczyzna oraz dwie kobiety odpowiedzą teraz przed sądem.

Odebrane zwierzęta trafiły do schroniska dla zwierząt w Ługach GórzyckichLubuska policjapolicja.pl

Sprzedaż zwierząt na targach jest zakazana

Kilkanaście szczeniaków zostało zabezpieczonych przez Towarzystwo Ochrony Zwierząt – Oddział w Gorzowie Wielkopolskim. Następnie zostały przewiezione do schroniska dla zwierząt w Ługach Górzyckich. Policjanci ustalili, że szczenięta zostaną poddane kwarantannie, podczas której lekarz weterynarii dokładnie określi ich stan zdrowia.

Za sprzedaż zwierząt z pseudohodowli grozi grzywna lub kara aresztu. Dodatkowo sąd może orzec nawiązkę na organizację zajmującą się ochroną zwierząt oraz przepadek zwierząt.

Z Ustawy o ochronie zwierząt (art. 10a i 10b.) wynika m.in., że nie wolno sprzedawać zwierząt domowych na placach i targach, nie wolno prowadzić takich targowisk, oraz zabronione jest wprowadzanie do obrotu zwierząt poza miejscami ich hodowli.

Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas