Gorączka Zachodniego Nilu w Polsce. Jakie są objawy?
Oprac.: Tomasz Kromp
W ostatnim czasie dość głośno jest o wirusie Gorączki Zachodniego Nilu. Choroba wywoływana przez owy patogen przyczyniła się do śmierci dziesiątek ptaków w Warszawie, głównie krukowatych. Czy człowiek może się nią zarazić? Jeśli tak, to jakie są objawy? Wyjaśniamy!
Spis treści:
Wirus Gorączki Zachodniego Nilu. Czy człowiek może się zarazić?
W ostatnich tygodniach mieszkańcy Warszawy znajdowali martwe bądź poważne chore ptaki, w szczególności krukowate – kawki, wrony czy sroki. Okazało się, że przyczyną ich stanu był wirus Gorączki Zachodniego Nilu. Potwierdziły to badania przeprowadzone w Państwowym Instytucie Weterynaryjnym w Puławach.
Oczywistym jest, że wiele osób może się teraz zastanawiać nad tym, czy człowiek również może się zarazić. Okazuje się, że tak. Gorączka Zachodniego Nilu to choroba odzwierzęca. Do zakażenia najczęściej dochodzi wskutek ukąszenia komara. Co więcej, zdarzały się przypadki zarażenia w trakcie transplantacji organów, transfuzji krwi czy z matki na dziecko w czasie ciąży.
Jakie są objawy Gorączki Zachodniego Nilu?
Okres inkubacji wirusa trwa średnio 7 dni. Co ciekawe, zakażenie wirusem Gorączki Zachodniego Nilu może przebiegać bezobjawowo u większości osób. Niekiedy jednak dochodzi do grypopodobnych objawów choroby, takich jak gorączka, bóle mięśni, kaszel, biegunka czy zmęczenie. W skrajnych przypadkach może dojść do objawów neurologicznych, takich jak zapalenie opon mózgowych.
Jeżeli podejrzewamy u siebie zakażenie wirusem Gorączki Zachodniego Nilu, należy bezzwłocznie skontaktować się z lekarzem specjalistą. Leczenie jest głównie objawowe – choremu są podawane leki przeciwbólowe i przeciwgorączkowe. Warto wspomnieć, że zazwyczaj prawdopodobieństwo wystąpienia objawów jest większe u osób starszych.
Jak uniknąć zakażenia wirusem Gorączki Zachodniego Nilu?
Jak już zostało wcześniej wspomniane – do zakażenia wirusem Gorączki Zachodniego Nilu najczęściej dochodzi poprzez ukąszenie komara. Dobrze jest unikać przebywania w miejscach, w których grasują największe skupiska tych insektów, a jeśli jednak zajdzie taka konieczność – warto ubrać dłuższą odzież, która ochroni przed ukąszeniem. Dobrze również stosować preparaty odstraszające komary i inne owady (wirus może być również przenoszony przez meszki czy kuczmany).
Co więcej, w przypadku natknięcia się na martwego ptaka, nie należy go dotykać. W takiej sytuacji warto powiadomić odpowiednie służby (np. straż miejską). Ciało martwego zwierzęcia powinno zostać usunięte i przebadane pod kątem chorób zakaźnych.
Warto wiedzieć, że wirus nie przenosi się pomiędzy ludźmi. Nie zarazimy się nim drogą kropelkową czy poprzez dotyk.
Wirus Gorączki Zachodniego Nilu, a zwierzęta domowe. Czy kot i pies mogą się zarazić?
Właściciele czworonogów powinni wiedzieć, że ich pupile również mogą się zarazić wirusem Gorączki Zachodniego Nilu. Na szczęście, w przypadku psów i kotów choroba przebiega zwykle o wiele łagodniej niż u innych gatunków. Przeważnie mogą wystąpić dolegliwości takie jak gorączka czy ogólne osłabienie, jednak większość zwierzaków wraca do pełni zdrowia.
Dodatkowo, zwierzęta domowe nie przenoszą wirusa Gorączki Zachodniego Nilu na ludzi. Nosicielem, który może zainfekować ludzki organizm, najczęściej jest komar.