Fatalna jakość powietrza w Polsce. Najgorzej jest w woj. śląskim i w Małopolsce

Katarzyna Nowak

Opracowanie Katarzyna Nowak

Ostrzeżenia o smogu 8 grudnia otrzymali mieszkańcy znacznej części Małopolski oraz południowej części woj. śląskiego i opolskiego. W wielu miastach można odczuć nieprzyjemny zapach, w kilku regionach obowiązuje alarm smogowy.

Kraków znowu w smogu
Kraków znowu w smoguairlyGetty Images
partner merytoryczny
banner programu czyste powietrze

Stacje pomiarowe jakości powietrza odnotowują w ostatnich dniach bardzo złą jakość powietrza w wielu punktach woj. śląskiego i małopolskiego. Znaczny wzrost zanieczyszczenia powietrza pyłem zawieszonym PM10 nastąpił na przestrzeni ostatnich dni praktycznie w całych tych regionach.

Śląski smog

W nocy z czwartku na piątek w woj. śląskim najwyższe stężenie smogu pokazywały stacje: w Goczałkowicach-Zdroju, gdzie czujniki odnotowały o północy 150 mikrogramów pyłu PM10 na metr sześcienny powietrza oraz w Gliwicach, gdzie o godz. 2. wskazania sięgnęły 140 mikrogramów, przy średniodobowym poziomie alarmowania 150 mikrogramów.

Prognozowane na piątek przekroczenia poziomu dla pyłu zawieszonego PM10 obejmują miasta: Gliwice, Zabrze, Bytom, Piekary Śląskie, Ruda Śląska, Świętochłowice, Katowice, Chorzów, Mysłowice, Siemianowice Śląskie, Tychy, Rybnik, Żory, Jastrzębie-Zdrój oraz Bielsko-Biała, a także powiaty: gliwicki, tarnogórski, bieruńsko-lędziński, raciborski, rybnicki, mikołowski, wodzisławski, pszczyński, bielski, cieszyński i żywiecki.

Jak wynika z danych Państwowego Monitoringu Środowiska, udostępnianych na portalu Głównego Inspektoratu Ochrony Środowiska, w czwartek 1 grudnia o godz. 2. chwilowe wskazanie stacji pomiarowej w Zabrzu zbliżyło się do 240 mikrogramów pyłu PM10 na metr sześcienny powietrza, a we wtorek 5 grudnia o godz. 17. przekroczyło tam 190 mikrogramów.

Zgodnie z rozporządzeniem Ministra Środowiska od 11 października 2019 r. alarm smogowy jest ogłaszany przy przekroczeniu w ciągu doby średniej wartości 150 mikrogramów na metr sześc. dla pyłu PM10 (wcześniej było to 300 mikrogramów).

Tzw. poziom informowania to 100 mikrogramów, czyli dwukrotne przekroczenie dobowej normy jakości powietrza, ustalonej dla pyłu PM10 na 50 mikrogramów. Limit dni w ciągu roku z przekroczoną normą jakości powietrza (średnio 50 mikrogramów pyłu PM10 na metr sześc. w ciągu doby) wynosi zgodnie z przepisami 35.

Kraków w smogu

Trzeci dzień z rzędu w Małopolsce jest bardzo zła jakość powietrza. W piątek w Krakowie, powiecie krakowskim oraz w Nowym Sączu obowiązuje 3. najwyższy stopień zagrożenia zanieczyszczenia powietrza.

Mieszkańcy tych regionów otrzymali SMS-y z Rządowego Centrum Bezpieczeństwa z ostrzeżeniem, że prognozowane jest przekroczenie w powietrzu dopuszczalnych norm pyłu zawieszonego PM10. RCB zaleca rezygnację z aktywności na zewnątrz.

3. stopień (kod czerwony) zagrożenia zanieczyszczenia powietrza oznacza, że stężenie pyłu PM10 w powietrzu może przekroczyć 150 mikrogramów na metr sześcienny (µg/m sześc.).

Na podstawie danych stacji pomiarowych Główny Inspektorat Ochrony Środowiska określił 2. stopień ryzyka zanieczyszczenia powietrza dla Tarnowa, powiatów chrzanowskiego, nowotarskiego, oświęcimskiego, suskiego, wadowickiego i wielickiego.

1. stopień zagrożenia obowiązuje w powiatach: bocheńskim, brzeski, dąbrowskim, gorlickim, limanowskim, miechowskim, myślenickim, olkuskim, proszowickim, tarnowskim i tatrzańskim. 1. stopień zagrożenia (kod żółty) oznacza ryzyko przekroczenia w powietrzu dopuszczalnego poziomu 50 µg/m sześc.

2. stopień (kod pomarańczowy) ostrzeżenia oznacza możliwość przekroczenia w powietrzu 100 µg/m sześc.

Mniej smogu w Rybniku. Powietrze jest coraz czystszePolsat News
PAP
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas