Czyste Powietrze bije rekordy. Takiego zainteresowania nie było nigdy
Niedawno do programu "Czyste powietrze" złożono rekordową liczbę wniosków na tydzień - aż 6649. Tak dużego zainteresowania jeszcze nie było. Aby na bieżąco monitorować postępy jego realizacji, Polski Alarm Smogowy opublikował właśnie Barometr Programu Czyste Powietrze, który będzie aktualizowany co tydzień.
W przedostatnim tygodniu marca (18.03 - 22.03) złożono rekordową liczbę 6649 wniosków do programu "Czyste Powietrze". Dla porównania, średnia tygodniowa liczba wniosków składanych w 2023 r. wyniosła 4187. W ubiegłym roku rekord tygodniowej liczby wniosków odnotowano na przełomie lipca i sierpnia 2023 r. - złożono wówczas 5891 podań.
Zobacz również:
Czyste Powietrze. Padł rekord liczby złożonych wniosków
- Tak dużego zainteresowania programem nie było jeszcze nigdy. W marcu po raz pierwszy przekroczona została bariera 6000 wniosków tygodniowo - mówi Andrzej Guła, lider Polskiego Alarmu Smogowego.
Do realizacji założeń wciąż jednak daleko. Zdaniem ekspertów osiągnięcie celu trzech milionów wymienionych kotłów w ciągu 10 lat (takie były założenia "Czystego powietrza") możliwe będzie, gdy tygodniowa liczba wniosków wyniesie co najmniej osiem tysięcy.
W umowie koalicyjnej zawarto obietnicę walki ze smogiem m.in. "poprzez przyspieszenie procesu wymiany źródeł ciepła oraz termomodernizacji domów". Premier Donald Tusk wyraził nadzieję, że w drugiej połowie roku Polska będzie rekordzistą Europy pod tym kątem.
- Wydaje się, że przyspieszenie, o którym mówił premier Tusk, właśnie się rozpoczyna. Szczególnie cieszy nas rosnące zainteresowanie inwestycjami obejmującymi termomodernizację, która pozwala na zmniejszenie kosztów ogrzewania domów. Obecnie już trzy czwarte wniosków obejmuje działania związane z ociepleniem budynków - komentuje Andrzej Guła.
Polski Alarm Smogowy uruchomił Barometr Czystego Powietrza, który pozwala śledzić statystyki wniosków składanych w programie. Widać w nim m.in. to, że obecnie liczba składanych wniosków jest znacznie wyższa niż średnia z 2023 r.