Zmiany w Programie Czyste Powietrze. Wiemy, czego dotyczą
Oprac.: Katarzyna Nowak
Wiceminister Klimatu i Środowiska Krzysztof Bolesta w "Nowym Dniu" Polsat News ogłosił zmiany w Programie Czyste Powietrze. Resort wprowadził zasadę jednego wniosku na jedną nieruchomość. Aktualizacja programu dotyczy też dofinansowania pomp ciepła.
Nadchodzą kolejne zmiany w Programie Czyste Powietrze. Dotyczą one ograniczenia liczby składanych wniosków na osobę (jeden wniosek na osobę) oraz dofinansowania zakupu pomp ciepła, które spełniają określone standardy.
"Znaleźliśmy pieniądze, bo okazało się, że ich rzeczywiście nie było. Czekamy na przelew z KPO, będzie to ok. 3 mld zł oraz dodatkowe 2 mld euro z FEnIKSA (Program Fundusze Europejskie na Infrastrukturę, Klimat, Środowisko, przyp. red.)" - przekazał w "Nowym Dniu" Polsat News wiceminister Krzysztof Bolesta.
Zmiany w Programie Czyste Powietrze
"Pracujemy nad szeregiem zmian, które mają uszczelnić ten program. Od dzisiaj ogłaszamy, że każda osoba będzie mogła składać wniosek na jedną nieruchomość" - powiedział w Polsat News Krzystof Bolesta.
Czasami zdarzały się sytuacje, że jedna osoba o niskich dochodach składała kilka wniosków, co według wiceministra nie powinno mieć miejsca.
Druga zapowiedziana przez MKiŚ zmiana dotyczy dofinansowania pomp ciepła. Pieniądze będą oferowane tylko na pompy ciepła znajdujące się na Liście Zielonych Urządzeń i Materiałów (ZUM). Decyzja ta zapadła w związku z niepokojącymi działaniami związanymi ze sprzedażą na polskim rynku oraz dofinansowywaniem pomp ciepła, które w rzeczywistości nie spełniają deklarowanych w karcie produktu i etykiecie energetycznej parametrów.
Eksperci wskazują, że na polskim rynku oferowanych jest wiele wyprodukowanych w Azji pomp ciepła, które nie spełniają wymagań i nie odpowiadają parametrom technicznym wynikającym z opisu.
Termomodernizacja polskich budynków
Wymiana źródeł ciepła i termomodernizacja budynków to kolejna kwestia, którą zajmie się resort klimatu. Oprócz Czystego Powietrza MKiŚ pracuje nad innymi metodami przyspieszenia tempa termomodernizacji gospodarstw domowych w Polsce.
"Mamy w końcu dostęp do pieniędzy z KPO i FEnIKSA, jest też ulga termomodernizacyjna" - podkreślił wiceminister.
Krzysztof Bolesta zapewnił, że resort dąży do przyspieszenia termomodernizacji, która jest kluczowa w ograniczaniu emisji z budynków.
źródło: Interia/Polsat News