Chroniony ptak ugotowany żywcem. Nastolatkowie wszystko nagrali

Policjanci z Włodawy (woj. lubelskie) prowadzą czynności wobec dziewięciu nastolatków zamieszanych w sprawę oburzającego potraktowania znajdującego się pod ochroną ptaka. Zwierzę zostało ogłuszone, a następnie wrzucone do wrzącej wody. Sprawcy wszystko nagrali na wideo i udostępniali w sieci.

Do oburzającego zdarzenia doszło we Włodawie (woj. lubelskie). Nastolatkowie złapali, a następnie ugotowali żywcem ptaka z gatunku zięba
Do oburzającego zdarzenia doszło we Włodawie (woj. lubelskie). Nastolatkowie złapali, a następnie ugotowali żywcem ptaka z gatunku zięba123RF/PICSEL

Przerażające nagrania trafiły do internetu w poniedziałek, 8 kwietnia. Opublikowały je m.in. lokalne profile społecznościowe z Włodawy. Nastolatkowie chwalili się, że złapali w siatkę ptaka znajdującego się pod ochroną.

Była to prawdopodobnie zięba, gatunek małego ptaka z rodziny łuszczakowatych. W Polsce podlega ścisłej ochronie gatunkowej.

Włodawa. Nastolatkowie ugotowali żywcem ptaka pod ochroną

Na złapaniu zięby w siatkę jednak się nie skończyło. Kolejny udostępniony film pokazuje jak nastolatkowie wrzucają ptaka do wrzątku, a następnie wyjmują go przy pomocy szczypiec. Sądząc po głosach, byli wyraźnie podekscytowani i rozbawieni całą sytuacją.

Na zdarzenie szybko zareagowała lokalna policja. Jak informuje Komenda Powiatowa Policji we Włodawie, funkcjonariusze natrafili na oburzające nagrania podczas monitoringu internetu.

"Policjanci operacyjni włodawskiej komendy, monitorując sieć, natrafili na filmik umieszczony na jednym z portali społecznościowych. Jego treść była zatrważająca. Grupa młodych osób złapała w sieć ptaka znajdującego się pod ścisłą ochroną, a następnie postanowiła go ugotować żywcem" - relacjonuje asp. sztab. Kinga Zamojska-Prystupa.

"W sprawę zamieszanych jest dziewięć osób nieletnich z powiatu włodawskiego. Nastolatkowie są w wieku od 14 do 16 lat" - poinformowała Kinga Zamojska-Prystupa. Trwają przesłuchania świadków i ustalany jest czas, w którym doszło do brutalnego zdarzenia.

Sprawa trafi do wydziału nieletnich Sądu Rejonowego we Włodawie. Za popełniony przez nastolatków czyn grozi do 5 lat pozbawienia wolności. Taki sam wymiar kary grozi za zniszczenia w świecie zwierzęcym w znacznych rozmiarach - ten przepis dotyczy m.in. gatunków chronionych takich jak zięba.

Włoch nielegalnie hodował ptaki w Polsce. Zwierzęta wracają do zdrowiaPolsat News

Polecamy

INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas