Chemikalia stosowane w domach i ogrodach mogą zabić. GIS ostrzega
Substancje chemiczne stosowane w domach mogą powodować zatrucia - ostrzega Główny Inspektor Sanitarny. Szczególnie niebezpieczne i używane niezgodnie z zaleceniami są zwłaszcza środki ochrony roślin i preparaty służące do zabijania gryzoni.
Chociaż na opakowaniu jednego z najpopularniejszych, a zarazem mocno kontrowersyjnych środków do usuwania chwastów widnieje informacja "środek przeznaczony do stosowania przez użytkowników profesjonalnych", może go kupić każdy. Herbicyd jest dostępny w sklepach i w sieci. Nieodpowiednie użycie tego środka może prowadzić do zatruć, zniszczenia środowiska, a nawet śmierci.
O niebezpieczeństwie, jakie niesie za sobą nieodpowiedzialne użycie chemicznych środków biobójczych, przypomina Główny Inspektorat Sanitarny, który wydał komunikat w następstwie silnych zatruć oparami preparatów do zwalczania gryzoni.
Niespełna dwa tygodnie temu wskutek wdychania oparów z zakopanych lub rozłożonych w pobliżu domów rodentycydów ucierpiało troje dzieci oraz ich opiekunowie, a jedno z dzieci zmarło.
Zatrucia środkami chemicznymi. GIS ostrzega
Substancje chemiczne zawarte w środkach ochrony roślin czy produktach biobójczych mogą zawierać składniki wysoce szkodliwe dla zdrowia i życia ludzi – przekazał Główny Inspektor Sanitarny dr n. med. Paweł Grzesiowski.
Grzesiowski dodał, że produkty chemiczne muszą być używane zgodnie z przeznaczeniem określonym przez producenta i wyłącznie w sposób zgodny z umieszczonymi na etykiecie instrukcjami i zaleceniami. "Przed zastosowaniem tych środków należy przeczytać instrukcję użycia i ściśle się do niej stosować" - apeluje GIS.
Korzystanie z produktów chemicznych jest bezpieczne tylko wtedy, gdy stosowane są zgodnie z przeznaczeniem, w sposób określony w instrukcji producenta – podkreślił dr Grzesiowski.
Wiele produktów z tej grupy jest przeznaczonych wyłącznie do użycia przez osoby posiadające specjalne uprawnienia. Używanie tych środków przez osoby nieprzeszkolone, bez zabezpieczenia w środki ochrony indywidualnej, jest nielegalne i może stwarzać poważne zagrożenie dla zdrowia lub życia.
Zabójcze trutki na szczury
Niezwykle toksycznymi substancjami są m.in. rodentycydy, czyli środki gryzoniobójcze, któremożna podzielić na dwie główne grupy, zależnie od sposobu ich działania i drogi wchłaniania. Pierwszą stanowią środki, które są przyjmowane przez gryzonie drogą pokarmową.
Drugą są środki wziewne, które wydzielają toksyczne gazy. Przykładem jest fosforek glinu, który w wyniku kontaktu z wilgocią i powietrzem uwalnia gaz - fosforowodór.
Użycie rodentycydów na bazie fosforku glinu obarczone jest ścisłymi restrykcjami. W Polsce dopuszcza się ich stosowanie wyłącznie przez przeszkolonych specjalistów.
"W moim przekonaniu (środki wziewne, przyp. red.), powinny być stosowane bardzo rzadko i wyłącznie przez osoby, które będą przeszkolone. To, że na preparacie jest napisane, że jest gryzoniobójczy, nie znaczy, że nie zaszkodzi również nam. Owszem, zaszkodzi" - podkreślał w rozmowie z PAP toksykolog dr Eryk Matuszkiewicz.
Trutki na szczury sieją również spustoszenie wśród ptaków. W Polsce doszło niedawno do kilku tragicznych w skutkach wypadków związanych z trutkami na szczury.