Bóbr znaleziony na śmietniku. Weterynarze podejrzewają groźną chorobę

Wrocławscy wolontariusze walczą o życie bobra znalezionego podczas świąt. Wyczerpane zwierzę leżało na miejskim śmietnisku. Możliwe, że cierpi na chorobę zakaźną.

Bóbr znaleziony we Wrocławiu jest w złym stanie. Trwa walka o życie zwierzęcia
Bóbr znaleziony we Wrocławiu jest w złym stanie. Trwa walka o życie zwierzęciaCanva/Facebook/EkostrażINTERIA.PL
partner merytoryczny
banner programu czyste powietrze

Zmęczony i wyraźnie chory bóbr został znaleziony podczas świąt na wrocławskim Biskupinie. Początkowo wolontariusze Ekostraży myśleli, że zwierzę oddaliło się od wody i ma kłopot z powrotem do bezpiecznych rewirów, ale problem okazał się dużo większy.

Chory bóbr czekał na pomoc na śmietniku

Znaleziony na śmietnikowej wiacie wyziębiony bóbr był w kiepskim stanie. "Już na miejscu okazało się, że jest silnie osłabiony, ma znacznie ograniczoną świadomość i cierpi. Bez trudu dał się złapać, mimo że to waleczne i silne zwierzęta" - opisuje sprawę Ekostraż.

Trwa walka o życie bobra. Podawane mu są płyny i leki. Ze względu na brak śladów urazów i gorączkę weterynarze podejrzewają niebezpieczną chorobę - leptospirozę. Człowiek może zarazić się nią przez skórę.

Bobry coraz częściej pojawiają się w miejskiej przestrzeni Dolnego Śląska. Widywane są coraz bliżej ludzi i niekiedy wydają się na nas nie zwracać uwagi. Niedawno zbłąkany bóbr został znaleziony przez przechodniów pod wrocławskim sklepem. Przestraszone zwierzę wtuliło się w ścianę. Ostatecznie zostało odłowione i przeniesione w bezpieczne miejsce. Inny bóbr był widywany przy fosie miejskiej. Wrocław leży nad Odrą oraz jej dopływami, dlatego obecność zwierząt w obrębie miasta może być tym powodowana.

Inteligentne gryzonie w Polsce

Bobry to największe europejskie gryzonie. Dorosły osobnik waży ok. 30 kg i może mierzyć 110 cm długości. Zwierzęta stronią od ludzi, ale stopniowa zabudowa i degradacja ich naturalnych siedlisk wpływa na coraz większą częstotliwość spotkań z człowiekiem. Bobry to zwierzęta rodzinne, dlatego oddalenie się członka stada może być niepokojącym objawem.

Te duże gryzonie słyną z budowania żeremi, czyli swoich siedlisk oraz konstruowania tam. Potrafią świetnie pływać i prowadzą ziemnowodny tryb życia. Bobry są uważane za zwierzęta niezwykle inteligentne, podobnie jak szczury.

Bóbr jest w Polsce objęty częściową ochroną. Nie można drażnić, krzywdzić, ani łapać tych zwierząt. Zabronione jest niszczenie ich siedlisk.

Bobry w Sopocie. Polubiły plażę nad morzemPolsat News
INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas