Znamy zwycięzcę plebiscytu "Serce dla Zwierząt"

18. edycję plebiscytu wygrała Fundacja Psierociniec, która prowadzi ośrodek dla starych i schorowanych psów.

article cover
123RF/PICSEL
partner merytoryczny
banner programu czyste powietrze

Plebiscyt jest organizowany od 2003 r. przez portal Psy.pl. Zostają w nim wyróżnione osoby i instytucje szczególnie zaangażowane w poprawę losu i praw zwierząt. Honorowy patronat nad plebiscytem objęła Małżonka Prezydenta RP Agata Kornhauser-Duda.

- Co roku spośród ośmiu osób i instytucji nominowanych do nagrody przez kolegium redakcyjne wyłaniany jest jeden laureat. O ostatecznym wyborze zwycięzcy decydują w głosowaniu online internauci i czytelnicy portalu - powiedziała redaktor naczelna portalu Paulina Król.

Tegoroczny laureat plebiscytu - Fundacja Psierociniec - powstał w 2016 r. Został założony przez Anetę Sitkiewicz i utrzymuje się wyłącznie z datków. Ma pod opieką kilkadziesiąt starszych i schorowanych psów, uratowanych z różnych miejsc w całej Polsce. - Nierzadko są to psy, które całe swoje kilkunastoletnie życie spędziły w schronisku. Dopiero w Psierocińcu przekonują się, co to jest dobre jedzenie i o ile mniej może doskwierać ból, gdy codziennie dostaje się odpowiednie leki. Psierociniec dla większości mieszkańców jest pierwszym i zarazem ostatnim domem, jaki mają w swoim życiu - zaznacza Paulina Król.

Naczelna portalu Psy.pl dodała, że "wszyscy tegoroczni nominowani są głosem zwierząt skierowanym do ludzi, którym zależy na dobru naszych domowych pupili i zwierząt nieudomowionych". Król podkreśliła, że każda z nominowanych osób i instytucji jest wygranym, chociaż laureat jest tylko jeden.

O tytuł laureata oprócz Psierocińca ubiegały się inne ośrodki pomagające starym, schorowanym i tzw. nieadopcyjnym zwierzętom. Są wśród nich Fundacja Hospicjum dla Kotów Bezdomnych, w której mieszka 70 kotów wymagających szczególnej opieki z racji wieku, kalectwa czy schorzeń, a także Duch Leona - fundacja ratująca trudne psy, duże, czasem agresywne, uznawane za "nieobsługiwalne". Wśród nominowanych znalazło się też Stowarzyszenie Zakątek Weteranów - azyl dla psów i koni kończących pracę w służbach mundurowych. - To pierwsze takie miejsce w Polsce - podkreśla Paulina Król.

W gronie nominowanych znalazł się również projekt "Piesek Malowany". Polega on na malowaniu i fotografowaniu psów oraz kotów. Prace trafiają na licytacje, a cały dochód z ich sprzedaży przeznaczony jest na potrzeby organizacji prozwierzęcych. Wyróżniono też projekt społeczny "Misja na Czterech Łapach", który prowadzą uczennice z kieleckiego liceum Dominika Nathali i Patrycja Malicka. Podczas prowadzanych przez siebie lekcji edukują i uświadamiają one dzieci oraz młodzież o bezdomności i potrzebie adopcji zwierząt.

PAP
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas