​Warszawa: W Wawrze powstała "wirtualna elektrownia"

Umieszczona na ścianie urzędu dzielnicy wyświetlacz pokazuje mieszkańcom, ile zaoszczędzono dzięki odnawialnym źródłom energii.

article cover
um.warszawa.plmateriały prasowe
partner merytoryczny
banner programu czyste powietrze

- Uruchomiliśmy Wirtualną Elektrownię jako symbol naszych działań zmierzających do tego, by mieszkańcy Warszawy jak najszybciej oddychali czystym powietrzem. To jedna z kilkudziesięciu zielonych inicjatyw, jakie realizujemy w stolicy. Wśród nich są takie projekty jak Warszawski Panel Klimatyczny, Zielony Fundusz, Mapa Koron Drzew, budowa nowych parków, Nowe Centrum Warszawy, program Zielone Dachy, powiększenie powierzchni lasów w mieście czy program wymiany kopciuchów, na który tylko w dzielnicy Wawer przeznaczyliśmy 19 mln zł - powiedział Rafał Trzaskowski, prezydent Warszawy.

Instalacja powstała w ramach Wawerskiego Klastra Energii. To projekt, w którym samorząd współpracuje z firmami i organizacjami pozarządowymi. Ma on pomoc w efektywnym i zrównoważonym rozwoju odnawialnych źródeł energii, oraz w poszerzaniu ekoświadomości mieszkańców. Wawerski projekt ma rozpocząć ogólnomiejski system, który będzie obejmował instalacje odnawialnych źródeł energii z różnych dzielnic.

Władze stolicy podkreślają, że dzięki dotacjom udzielanym na instalację odnawialnych źródeł energii, w tym pomp ciepła, wiatraków oraz paneli fotowoltaicznych, Warszawa jest coraz bardziej ekologiczna.

Działania stołecznego ratusza mają także sprzyjać lokalnemu bezpieczeństwu energetycznemu oraz wspierać rozwój technologii przyjaznych środowisku i powstawanie "zielonych miejsc pracy". To ma być zgodne z założeniami Europejskiego Zielonego Ładu.

- Wawer jako najbardziej zielona dzielnica Warszawy wspiera odnawialne źródła energii. Instalacje fotowoltaiczne zainstalowane są na Urzędzie Dzielnicy, Wawerskim Centrum Kultury, a także części szkół, przedszkoli i na budynkach komunalnych - zaznaczył Norbert Szczepański, burmistrz dzielnicy Wawer - W kwietniu podpisaliśmy umowę z Mazowiecką Agencją Energetyczną na realizację projektu Wirtualnej Elektrowni, obejmującą stworzenie systemu zbierającego informacje z paneli fotowoltaicznych na terenie dzielnicy, zarówno z instytucji publicznych, jak i instalacji mieszkańców, którzy zdecydują się włączyć w naszą inicjatywę - dodał.

Wyświetlacz pokazuje zaoszczędzoną energię i pieniądze, oraz ile dwutlenku węgla mniej wyemitowano dzięki odnawialnym źródłom energii. Do systemu może podłączyć się każdy mieszkaniec Wawra, który w swoim domu posiada instalację fotowoltaiczną. Przekazywanie danych jest bezkosztowe dzięki domowej sieci WiFi.

Oprócz tego, w Wawsze wystartowała kolejna edycja kampanii informacyjnej. Prowadzą ją ekoedukatorzy, którzy mówią mieszkańcom o dostępnych dofinansowaniach oraz pomagają w składaniu wniosków na wymianę pieców, w ramach stołecznego programu.

Projekt wirtualnej elektrowni wpisuje się w Zieloną Wizję Warszawy realizowaną przy udziale Europejskiego Banku Odbudowy i Rozwoju oraz organizacji miast progresywnych w sprawach klimatu, C40 Cities. W grudniu 2021 r. zostanie opublikowany raport, który wskaże najbardziej istotne inwestycje w kontekście zmniejszenia emisji gazów cieplarnianych oraz poprawy odporności miasta na zmiany klimatyczne.

Źródło: um.warszawa.pl

UM Warszawamateriały prasowe
INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas