Warszawa: Algorytmy pomogą chronić drzewa
Warszawa jest pierwszym miastem w Polsce, które stworzyło mapę koron drzew. Dzięki algorytmom uczenia maszynowego udało się je wszystkie nie tylko skatalogować, ale teraz wiadomo także, które wymagają pomocy.
Mapa określa dokładną lokalizację i zasięg koron drzew, a także jakiego gatunku jest każde z nich. Co więcej wskazuje także ich kondycję, m.in. to, czy nie doskwiera im susza lub czy nie pojawiły się problemy z liśćmi.
- Dzięki mapie będziemy w stanie określić, w których miejscach nasi ogrodnicy i dendrolodzy powinni w pierwszej kolejności przeprowadzić badania. Ułatwi nam to ochronę starych drzew i pozwoli planować sadzenie nowych - mówi Justyna Glusman, dyrektorka koordynatorka ds. zrównoważonego rozwoju i zieleni.
Dzięki mapie online mieszkańcy Warszawy mogą sprawdzić na przykład jakie drzewa rosną w ich okolicy. Dla władz miasta może to być cenne narzędzie adaptacji do zmian klimatycznych.
Mapa umożliwia bowiem oszacowanie ile warszawskie drzewa pochłaniają dwutlenku węgla, a ile produkują tlenu, ale również m.in. gdzie powstają miejskie wyspy ciepła mające destrukcyjny wpływ na klimat całego otoczenia. Drzewa w miastach mają także kluczowy wpływ na zwiększenie lokalnej retencji podczas opadów nawalnych.
Dzięki mapie wiadomo, że w stolicy jest ponad 7 mln drzew, a łączna powierzchnia ich koron zajmuje 165 kilometrów kwadratowych, co stanowi prawie jedną trzecią powierzchni miasta.
Najwyższe warszawskie drzewo ma ponad 44 m. wysokości, a w całym mieście najwięcej jest sosen (29 proc.) oraz dębów (12,6 proc.).
Na mapie nie ma drzew niższych niż 3 m., o powierzchni korony mniejszej niż 7 m oraz tych, które rosną pod większymi drzewami.
Mapa opiera się na danych teledetekcyjnych różnego typu - lotniczym skaningu laserowym, zobrazowaniach hiperspektralnych oraz zdjęciach RGB - pozyskanych podczas dwóch misji fotolotniczych. Do jej wykonania zastosowano metody analityczne z wykorzystaniem algorytmów uczenia maszynowego.
Źródło: Zarząd Zieleni m.st. Warszawy