Ustawa o dobrych praktykach w gospodarce leśnej przyjęta przez rząd
Nowe przepisy określą sposób postępowania właścicieli lasów podczas przygotowywania i realizacji działań dotyczących gospodarki leśnej.
Wymagania dobrej praktyki w zakresie gospodarki leśnej zostaną określone w rozporządzeniu przez ministra klimatu i środowiska z uwzględnieniem zapewnienia ochrony gatunków, celów i zasad gospodarki leśnej oraz wymogów gospodarczych, społecznych i kulturowych.
Centrum Informacyjne Rządu wskazało, że stosowanie dobrych praktyk będzie przeciwdziałać występowaniu potencjalnych kolizji działań z zakresu gospodarki leśnej z elementami środowiska. Dzięki takiemu rozwiązaniu, wymagania związane z gospodarką leśną zapewnią ochronę gatunkom wskazanym w załączniku IV tzw. dyrektywy siedliskowej UE oraz ptakom na podstawie tzw. dyrektywy ptasiej UE.
Projekt zakłada uchylenie w ustawie o lasach przepisów dotyczących wymagań dobrej praktyki w zakresie gospodarki leśnej oraz zmianę przepisów ustawy o ochronie przyrody dotyczących wymagań tej praktyki.
Ma on także dodać do ustawy o ochronie przyrody artykuł, zobowiązujący właścicieli lasów do stosowania wymagań dobrej praktyki zarówno na etapie przygotowywania, jak i realizacji działań z zakresu gospodarki leśnej.
Na mocy zmian minister właściwy do spraw środowiska będzie mógł określać w drodze rozporządzenia wymagania dobrej praktyki w zakresie gospodarki leśnej z uwzględnieniem zapewnienia ochrony gatunków, celów i zasad gospodarki leśnej oraz wymogów gospodarczych, społecznych i kulturowych.
Doprecyzowania
Odstępstwa nie dotyczą gatunków objętych systemem ścisłej ochrony na mocy dyrektywy. Nowy przepis nie uchyla zakazu w stosunku do gatunków chronionych. Nie daje też podstaw do uchylenia na poziomie rozporządzenia wymagań dobrej praktyki w zakresie gospodarki leśnej.
Według ministerstwa klimatu nowe rozwiązania dotyczące dobrych praktyk zakładają przede wszystkim rozdzielenie kodeksu na zbiór zasad na etapie przygotowawczym i na etapie realizacji działań z zakresu gospodarki leśnej. Pojawić się ma wymóg przeglądu dostępnych danych w celu sprawdzenia występowania gatunków chronionych lub potencjalnych miejsc ich występowania na powierzchni. Doprecyzowany ma zostać sposób oznakowania miejsc występowania gatunków chronionych. Pojawić się ma wskazanie, że działania z zakresu gospodarki leśnej nie mogą powodować umyślnego zabijania zwierząt i niszczenia okazów gatunków, wymienianych w odpowiednich załącznikach do dyrektyw.
Pojawić się ma wyraźne wskazanie, że w odległości najmniej 25 m od źródeł, rzek, jezior, torfowisk i źródlisk oraz fakultatywnie w miejscach pamięci narodowej i kultu religijnego nie stosuje się cięć zupełnych.
Nowe przepisy mają też określić średni poziom ilości martwych drzew na 1 ha powierzchni leśnej oraz zasady pozostawiania drzewostanów do naturalnego obumarcia.