UE: 110 mln euro na projekty dot. środowiska i klimatu. Pieniądze trafią też do Polski

Środki, które zostaną zainwestowane w projekty w ramach programu LIFE, trafią do 11 krajów UE - Cypru, Czech, Danii, Estonii, Finlandii, Francji, Holandii, Litwy, Łotwy, Polski i Słowenii.

Wiceprzewodniczący wykonawczy do spraw Europejskiego Zielonego Ładu Frans Timmermans.
Wiceprzewodniczący wykonawczy do spraw Europejskiego Zielonego Ładu Frans Timmermans.PoolAgencja FORUM

Projekty, które zostały wybrane na podstawie zaproszenia do składania wniosków z 2020 r., mają przyczynić się do ekologicznej odbudowy gospodarki po pandemii COVID-19 i służą realizacji celów Europejskiego Zielonego Ładu, tak aby zapewnić neutralność klimatyczną UE i osiągnięcie zerowego poziomu emisji zanieczyszczeń do 2050 r. Według organów UE to przykłady działań realizujących kluczowe cele Europejskiego Zielonego Ładu w ramach unijnej strategii na rzecz bioróżnorodności 2030 i planu działania UE dotyczącego gospodarki o obiegu zamkniętym.

- Jeśli chodzi o kryzys w dziedzinie klimatu, bioróżnorodności i zanieczyszczenia środowiska, nie mamy czasu do stracenia. Program LIFE zapewnia bezpośrednie wsparcie projektom w całej UE oraz umożliwia ochronę i odbudowę przyrody w całych krajach i regionach. Przyroda jest naszym największym sojusznikiem - musimy o nią dbać, tak aby ona mogła też zadbać o nas. Gratuluję wszystkim zaangażowanym w wybrane dzisiaj projekty -  powiedział wiceprzewodniczący wykonawczy do spraw Europejskiego Zielonego Ładu Frans Timmermans.

- Projekty zintegrowane w ramach programu LIFE są jednym z głównych narzędzi służących urzeczywistnieniu zielonej transformacji poprzez wprowadzenie ukierunkowanych zmian w terenie. Dzięki tym projektom państwa członkowskie mogą czynić swoje gospodarki bardziej ekologicznymi, przywracać zasoby przyrody i różnorodność biologiczną oraz zwiększać odporność. Mam nadzieję, że inwestycje te przyniosą korzyści w 11 krajach, jak również poza ich granicami - dodał komisarz ds. środowiska, oceanów i rybołówstwa Virginijus Sinkevičius.

Czyste powietrze dla Śląska

Projekty zintegrowane umożliwiają państwom członkowskim łączenie dodatkowych unijnych źródeł finansowania, w tym funduszy rolnych, strukturalnych, regionalnych i badawczych, a także finansowania krajowego i inwestycji sektora prywatnego. Oczekuje się, że 11 projektów przyciągnie łącznie ponad 10 mld euro z funduszy uzupełniających, co znacznie pomnoży przydzielone dzisiaj środki i pozwoli na realizację realnych zmian.

W ramach projektu realizowanego w Polsce podejmowane będą działania mające na celu poprawę ogólnej jakości powietrza na Śląsku - jednym z najbardziej zanieczyszczonych regionów w Europie. Małe domowe urządzenia grzewcze na paliwo stałe będą zastępowane bardziej ekologicznymi odpowiednikami. Projekt ten przyczynia się do realizacji unijnych celów w zakresie emisji gazów cieplarnianych do 2030 r. oraz planu działania na rzecz eliminacji zanieczyszczeń.

materiały prasowe
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas