​Tauron zainwestuje w sieci dystrybucyjne. Pożycza na ten cel 2,8 mld zł

Europejski Bank Inwestycyjny (EBI) przyznał Grupie Tauron pożyczkę na inwestycje w sieci dystrybucji energii w południowej Polsce. Zdaniem banku to jedna z największych pożyczek, jakie przyznała polskiej firmie.

Tauron przeznaczy otrzymane środki m.in. na dołączanie do systemu mikroinstalacji OZE
Tauron przeznaczy otrzymane środki m.in. na dołączanie do systemu mikroinstalacji OZEDamian KlamkaEast News

Tauron będzie mógł wykorzystać pieniądze w ciągu trzech lat. Grupa będzie musiała je spłacić w ciągu 18 lat.

"To największa pożyczka Europejskiego Banku Inwestycyjnego dla spółki Tauron Polska Energia i jedna z największych pożyczek EBI, jakie udzielono polskiej firmie - 634 mln euro lub 2,8 mld zł. Finansowanie pomoże Tauronowi zmodernizować sieć dystrybucji energii elektrycznej" - poinformowała wiceprezes EBI Teresa Czerwińska, odpowiadająca za działalność Banku w Polsce.

Grupa przeznaczy środki m.in. na inwestycje związane z przyłączaniem nowych klientów, w tym mikroinstalacji OZE, rozwój infrastruktury inteligentnych systemów pomiarowych oraz modernizację i rozbudowę stacji transformatorowych, co ma poprawić jakość dostaw energii.

"Zakończenie zadań inwestycyjnych planowane jest do końca 2026 r., a ich realizacja wpisuje się w program budowy inteligentnych sieci dystrybucyjnych (smart grid) wskazanych w Europejskim Zielonym Ładzie" - podkreślają przedstawiciele Taurona. Jednym z priorytetów inwestycyjnych Grupy jest obszar dystrybucji energii. Co roku spółka inwestuje w ten segment około 2 mld zł.

- Jesteśmy liderem w zakresie udziału sieci kablowych, 40 proc., na średnim napięciu. Dzięki finansowaniu z Europejskiego Banku Inwestycyjnego Tauron umacnia swoją pozycję lidera w obszarze dystrybucji energii, a nawet wzmacnia tempo rozwoju sieci - skomentował wiceprezes Taurona ds. finansów Krzysztof Surma.

Zdaniem wiceprezesa, zawarta umowa wzmacnia stabilność finansową Grupy oraz pozwoli jej realizować priorytetowe inwestycje w obszarze dystrybucji. - Jest ona również wyraźnym sygnałem dla inwestorów, że Tauron aktywnie realizuje swoje założenia strategiczne, jak również potwierdza możliwość długoterminowej współpracy z uznanymi instytucjami finansowymi w realizacji strategii opierającej się o silną dystrybucję i "zielony zwrot" - powiedział wiceprezes, cytowany w piątkowym komunikacie spółki.

Do 2025 r. Grupa Tauron chce dysponować mocą zainstalowaną 1,4 tys. MW w OZE.

Umowa została podpisana w czasie, kiedy w parlamencie trwają prace nad nowelizacją ustawy o OZE. Proponowane przez rząd zmiany mają zmienić system rozliczeń za energię, którą prosumenci wprowadzają do systemu. Zdaniem Ministerstwa Klimatu i Środowiska, obecne rozwiązania sprawiają, że system jest traktowany jako magazyn mocy, a sieci elektroenergetyczne nie są w stanie przyjąć szybko wzrastającej liczby mikroinstalacji fotowoltaicznych. Więcej na ten temat przeczytasz TUTAJ.  

 

Szczyt klimatyczny w Glasgow. Ostatnia szansa na neutralność klimatyczną?eNewsroomeNewsroom
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas