Von der Leyen: Na zielonej transformacji gospodarek muszą zyskać wszyscy obywatele

Szefowa KE Ursula von der Leyen podczas inauguracji Europejskiego Kongresu Gospodarczego w Katowicach podkreśliła, że transformacja europejskiej gospodarki jest koniecznością. Jednocześnie von der Leyen podkreśliła, że należy się zastanowić, jak ją przyspieszyć i sprawić, żeby była korzystny dla wszystkich Europejczyków.

Ursula von der Leyen przemawia podczas Kongresu Gospodarczego w Międzynarodowym Centrum Kongresowym w Katowicach.
Ursula von der Leyen przemawia podczas Kongresu Gospodarczego w Międzynarodowym Centrum Kongresowym w Katowicach.fot. Beata Zawrzel/REPORTEREast News
partner merytoryczny
banner programu czyste powietrze

- Wspólnie możemy zbudować gospodarkę wolną od węgla, która będzie działała w najlepszym interesie ludzi i przyrody - stwierdziła szefowa Komisji Europejskiej.

Von der Leyencoceniła, że nie ma lepszego miejsca do rozmowy o odbudowie Europy niż Katowice - miejsce, które przed laty kojarzyło się głównie z kopalniami, a obecnie jest znane z rozwijającej się kultury, sztuki, nowoczesnej architektury, przyrody, sportu i biznesu. - Katowice pokazują to, jak ogromne szanse leżą w transformacji naszej gospodarki - wskazała.

- Nauka wyraźnie nam podpowiada, że gospodarka oparta na węglu nie może być kontynuowana, ponieważ przyroda nie może już płacić za to takiej ceny, a szkody wyrządzone klimatowi są zbyt wielkie - zaznaczyła, przypominając o coraz częstszych powodziach, pożarach lasów i trąbach powietrznych.

"Kuźnia innowacji"

Szefowa KE przekonywała, że gospodarka może rozwijać się bez szkody dla planety i "bez niszczenia przyszłości naszych dzieci". Mówiła także, że europejskie firmy coraz częściej zieloną transformacje zaczynają przekuwać z sukces biznesowy, a coraz więcej konsumentów domaga się czystych produktów.

Von der Leyen przypomniała, że Polska jest w tym roku największym w Europie eksporterem elektrycznych autobusów - jedna trzecia europejskich pojazdów tego typu jest produkowana w Polsce. Szefowa KE zaznaczyła, że to tylko jeden z przykładów, a Polska stoi w centrum ważnych zmian i - wraz z innymi państwami tej części kontynentu - jest "kuźnią innowacji".

Szefowa KE dodała, że Komisja pracuje nad tą kwestą od czasu uruchomienia Europejskiego Zielonego Ładu. - Tego lata zaproponujemy bardzo szczegółową "mapę drogową", która będzie zmierzała do osiągnięcia celów klimatycznych. Jesteśmy pierwszym kontynentem, który w tak szczegółowy sposób podchodzi do tych zmian - mówiła, zapowiadając m.in. inwestycje infrastrukturę wodorową i elektryczną. 17 mld euro z Funduszu Społeczno-Klimatycznego pozwoli ograniczyć rachunki za energię obywatelom i małym firmom - zapowiedziała. Przewodnicząca KE przekonywała, że wszyscy muszą zaangażować się w te zmiany: liderzy biznesowi, inwestorzy, władze samorządowe.

Przypomniała też, że przed rokiem zainicjowała projekt "Nowego europejskiego Bauhausu" , czyli ruchu kulturowego wokół Europejskiego Zielonego Ładu. Władze KE do współpracy zapraszają m.in. artystów, architektów, inżynierów i naukowców do przedstawiania swoich pomysłów na powiązanie zrównoważonego rozwoju ze stylem. Mogą to być projekty dotyczące np. budynków, ubrań czy edukacji.

- Europa jest kontynentem innowatorów, naszą rolę jest wspieranie tych pionierów zmian i towarzyszenie im w podróży. Wspólnie możemy zbudować gospodarkę wolną od węgla, która będzie działała w najlepszym interesie ludzi i przyrody - podkreśliła.

PAP
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas