Reuters: Polska walczy w UE o pieniądze na elektrownie jądrowe

Polska ponagli Unię Europejską, aby wykorzystać nadchodzące reformy europejskiego rynku energii do wsparcia inwestycji w energetykę jądrową - wynika z dokumentów widzianych przez Reutersa.

Jak wynika z dokumentów widzianych przez Reutersa, Polska będzie walczyć w Unii Europejskiej o wsparcie dla budowy elektrowni jądrowych
Jak wynika z dokumentów widzianych przez Reutersa, Polska będzie walczyć w Unii Europejskiej o wsparcie dla budowy elektrowni jądrowychThomas NiedermuellerGetty Images

W przyszłym miesiącu Unia Europejska ma przedstawić pakiet zmian na rynku energii. Mają one nie dopuścić do sytuacji z ubiegłego roku gdy zerwanie z dostawami gazu z Rosji sprawiło, że ceny energii poszybowały w górę. Okazało się wtedy, że cały europejski system jest uzależniony od cen energii w elektrowniach gazowych.

Czy UE dofinansuje inwestycje w elektrownie jądrowe?

"Musimy zapewnić pozytywne środowisko regulacyjne dla inwestycji w zero- i niskoemisyjne technologie. To szczególnie ważne dla projektów elektrowni jądrowych" - piszą przedstawiciele Polski w komunikacie do europosłów. Dodają, że elektrownie jądrowe zazwyczaj wymagają dużych inwestycji już na początkowym etapie projektu.

Wezwanie z Warszawy nadeszło w czasie gdy inne kraje spierają się co do roli energetyki jądrowej w innych politykach UE. Prowadzone w tym tygodniu negocjacje dotyczące nowych celów energetyki odnawialnej w UE zostały przerwane. Powodem tej decyzji był brak porozumienia co do tego, czy rozszerzać te cele o wodór produkowany z wykorzystaniem energii atomowej.

Za wsparciem dla elektrowni jądrowych jest m.in. Francja, która posiada już wiele takich instalacji oraz Polska, która planuje budowę reaktorów, aby pomogły one w odejściu od węgla. Przeciwnikami tego rozwiązania są Niemcy i Austria. Kraje powołują się na obawy co do bezpieczeństwa i utylizacji odpadów radioaktywnych.

Powstrzymać galopujące ceny energii

Zdaniem polskiego rządu Unia Europejska powinna także ułatwić krajom członkowskim uruchomienie mechanizmów zdolności wytwórczych i czasowo znieść limit emisji. Dzięki temu te rozwiązania mogłyby wesprzeć także energetykę węglową.

Mechanizm zdolności wytwórczych powoduje, że rząd płaci elektrowniom za gwarancję dostępności produkcji energii gdy zachodzi taka potrzeba. Obecne przepisy pozwalają państwom członkowskim stosować to rozwiązanie tylko w ostateczności. Bruksela wyraziła co do niego zaniepokojenie, ponieważ może ono zaburzać konkurencję na rynkach energii.

Unia Europejska zapowiada, że nadchodzące reformy będą miały na celu upowszechnienie długoterminowych kontraktów, które zapewnią stałe ceny prądu. Dzięki temu rachunki za energię będą bardziej stabilne i nie będą uzależnione od zmiennych rynków krótkoterminowych. Polska zapowiedziała, że poprze rozszerzanie takich umów.

Francja: Kontrowersyjny atom. To przyszłość energetyki?Deutsche WelleDeutsche Welle
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas