Polska "Skamieliną Dnia" na COP26
"Skamielina Dnia" trafiła do Polski. To ironiczna nagroda za naszą politykę klimatyczną.
Aktywiści ekologiczni przyznali w czwartek wieczorem "Skamielinę Dnia" polskiemu rządowi, za złożenie zobowiązania wobec oficjalnego odejścia od węgla, które, jak okazało się, w naszych planach niewiele zmieniło.
W nocy ze środy na czwartek brytyjski rząd ogłosił, że na COP26 w Glasgow Polska, wraz z ponad 40 innymi krajami, podpisała deklarację odejścia od węgla. Największe gospodarki mają to zrobić w latach 30. XXI w., a kraje rozwijające się w latach 40.
Rzecznik ministerstwa klimatu i środowiska Aleksander Brzózka na Twitterze podał, że Polska, jako że nie jest członkiem G20, będzie objęta drugim, późniejszym progiem. To wzbudziło oburzenie organizacji pozarządowych.
Później minister klimatu i środowiska Anna Moskwa napisała na Twitterze, że Polska odejdzie od węgla w 2049 r. Więcej na ten temat przeczytasz TUTAJ.
Climate Action Network, globalna sieć 1,5 tys organizacji pozarządowych z ponad 130 krajów, przyznała Polsce miano "Skamieliny Dnia". Tytuł jest codziennie przyznawany podczas COP26 krajom lub organizacjom, które w kwestii walki ze zmianami klimatu "robią najwięcej, by osiągnąć jak najmniej".
Nagrodę otrzymały wcześniej brytyjska prezydencja oraz Australia, Norwegia, Japonia, USA, Francja i Międzynarodowe Stowarzyszenie Handlu Emisjami.