PAS: Województwo śląskie wygrywa w rankingu programu "Czyste Powietrze"

Zwycięzcą rankingu programu "Czyste Powietrze" w trzecim kwartale 2021 r. została gmina Godów. Złożono tam 261 wniosków o dofinansowanie do wymiany źródła ogrzewania w domu.

W woj. śląskim jest wymieniane najwięcej starych kotłów
W woj. śląskim jest wymieniane najwięcej starych kotłówKrystyna i Aleksander RabijEast News

Ranking przygotował Polski Alarm Smogowy, wraz z Narodowym Funduszem Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej i Bankiem Światowym. Gminy województwa śląskiego zajmują w nim ponad połowę miejsc w pierwszej setce zestawienia. Badania, na które powołano się w informacji prasowej, pokazują, że za odejściem od węgla w ogrzewaniu domów jest 65 proc. mieszkańców Śląska.

W gminie Godów, która zwyciężyła, mieszkańcy złożyli 262 wnioski do programu "Czyste Powietrze", na łączną liczbę budynków jednorodzinnych wynoszącą 3721. Drugie miejsce zajęła gmina Czerwionka-Leszczyny, trzecią Jejkowice. Najwięcej wniosków złożono w Rybniku. Tam o dofinansowanie zgłosiło się 726 mieszkańców.

Polski Alarm Smogowy

Z kolei najmniejsze zaangażowanie jest widoczne wśród gmin z woj. podkarpackiego, opolskiego, łódzkiego i lubuskiego.

- Tylko wspólne działania administracji rządowej i samorządowej na rzecz poprawy jakości powietrza przyniosą oczekiwane rezultaty. Tym bardziej cieszy nas duża aktywność gmin w ramach programu "Czyste Powietrze" - szczególnie w regionach, gdzie problem smogu jest największy. Dzięki takim działaniom zwiększymy komfort życia mieszkańców Polski - podkreśla minister klimatu i środowiska Anna Moskwa.

Już za sześć tygodni w woj. śląskim wejdzie w życie zakaz użytkowania kotłów na paliwa stałe, starszych niż 10 lat. I to właśnie to województwo było po raz kolejny liderem w rankingu. - Widać wyraźnie, że tam gdzie samorząd lokalny aktywnie zachęca do wymiany starych urządzeń grzewczych i informuje o uchwale antysmogowej tam zainteresowanie mieszkańców "Czystym Powietrzem" jest wyraźnie większe - komentuje Andrzej Guła, lider Polskiego Alarmu Smogowego.

Polski Alarm Smogowy

Podobne przepisy mają wejść w życie również w woj. podkarpackim, jednak tam tempo wymiany starych kotłów w ramach programu "Czyste Powietrze" jest znacznie wolniejsze. Ani jedna gmin z Podkarpacia nie znalazła się w pierwszej setce rankingu.

Zakazy użytkowania pozaklasowych kotłów i pieców wejdą w życie 1 stycznia 2023 r. w woj. mazowieckim, małopolskim i łódzkim. W pierwszej setce rankingu jest tylko sześć gmin z Małopolski, oraz jedna z Mazowsza. Nie znalazła się tam za to żadna gmina z woj. łódzkiego.

- Na gminy z najlepszymi wynikami pod względem liczby składanych wniosków o dofinansowanie w ramach programu "Czyste Powietrze" czekają dodatkowe, finansowe bonusy. Aktywność poszczególnych gmin będziemy rozpatrywali w ujęciu rocznym (ranking obejmie okres od 1 kwietnia 2021 r. do 31 marca 2022 r.). Pula środków na ten cel sięgnie 16 milionów złotych - przypomina Paweł Mirowski, wiceprezes Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

Górska Odyseja: Obejrzyj podsumowanie całej akcjiGórska Odyseja
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas