Modernizacja przepisów UE ma ułatwić dekarbonizację przemysłu
Komisja Europejska zaprezentuje wnioski dotyczące aktualizacji dyrektywy w sprawie emisji przemysłowych. To główny akt prawny pomagający zapobiegać zanieczyszczeniom i kontrolować je.
Zaktualizowane przepisy mają pomóc ukierunkować inwestycje przemysłowe, które są konieczne, aby Europa mogła dokonać do 2050 r. transformacji w kierunku konkurencyjnej, neutralnej dla klimatu gospodarki o zerowej emisji netto.
Celem zmian ma być pobudzanie innowacji, nagradzanie liderów i przyczynienie się do wyrównania warunków działania na rynku UE. Zmiana dyrektywy ma także pomóc zapewnić długoterminową pewność inwestycji, przy czym wejście w życie pierwszych nowych obowiązków dla przemysłu spodziewane jest w drugiej połowie dekady.
Nowelizacja bazuje na ogólnym podejściu przyjętym w obowiązującej dyrektywie w sprawie emisji przemysłowych, której zakres obejmuje obecnie około 50 tys. dużych instalacji przemysłowych i gospodarstw prowadzących intensywny chów zwierząt w Europie.
Zatrzymać zanieczyszczanie
Działalność przemysłowa, taka jak produkcja energii elektrycznej i cementu, gospodarowanie odpadami i spalanie odpadów oraz intensywny chów zwierząt gospodarskich, powoduje emisje szkodliwych substancji do powietrza, wody i gleby. Emitowane są m.in. tlenki siarki, tlenki azotu, amon, pył i rtęć oraz inne metale ciężkie. Powodowane przez nie zanieczyszczenia mogą prowadzić do problemów zdrowotnych, takich jak astma, zapalenie oskrzeli i nowotwory, oraz generują koszty mierzone w miliardach euro i setkach tysięcy przedwczesnych zgonów rocznie. Emisje przemysłowe szkodzą również ekosystemom, uprawom i środowisku zbudowanemu.
Instalacje będą musiały spełniać warunki emisji poprzez stosowanie "najlepszych dostępnych technik" dla danej działalności. Techniki te są określane wspólnie przez sektor przemysłu, ekspertów krajowych i ekspertów Komisji oraz społeczeństwo obywatelskie. Zakres nowych przepisów będzie obejmować źródła emisji o większym znaczeniu, co ma polepszyć efektywność pozwoleń, obniżyć koszty administracyjne, zwiększyć przejrzystość i zapewnić większe wsparcie dla przełomowych technologii i innych innowacyjnych podejść.
Czytaj też: Roślinny plastik twardy jak kość. Przyjazne środowisku tworzywo może zrewolucjonizować przemysł
"Do 2050 r. działalność gospodarcza w Unii Europejskiej powinna przestać zanieczyszczać nasze powietrze, wody i środowisko naturalne. Przedstawione dziś wnioski umożliwią znaczną redukcję szkodliwych emisji pochodzących z instalacji przemysłowych i z największych europejskich gospodarstw hodowlanych. Dzięki modernizacji europejskich ram emisji przemysłowych znikła niepewność co do tego, jakie przepisy będą obowiązywać w przyszłości. Będzie to sprzyjać długoterminowym inwestycjom, zwiększać niezależność Europy w zakresie energii i zasobów oraz zachęcać do innowacji" - powiedział wiceprzewodniczący wykonawczy do spraw Europejskiego Zielonego Ładu Frans Timmermans.