Kongres ESG Polska Moc Biznesu. Ponad 150 eksperckich głosów
Kongres ESG Polska Moc Biznesu to trzydniowa (03-05.11) konferencja, poruszająca temat najważniejszych trendów w polskim biznesie. Odbędzie się on online, w formule hybrydowej. Na wydarzeniu eksperci będą zajmować się tematem nowoczesnych technologii, cyfryzacji, czy wpływu biznesu na społeczeństwo.
Kongres będzie nadawany na żywo ze studia telewizyjnego w Warszawie, które znajduje się w Regent Warsaw Hotel. Prelegentami będą liderzy ze świata nauki i biznesu, samorządów, rządu i NGO-sów, w tym prof. Piotr Wachowiak, rektor SGH; Paweł Borys, prezes Polskiego Funduszu Rozwoju; Weronika Kuna, dyrektor ds. relacji z sektorem administracji publicznej i rządem Microsoftu; Paweł Jakubik, dyr. ds. transformacji cyfrowej w chmurze firmy Microsoft; Radosław Kwiecień, wiceprezes BGK oraz Renata Fijałkowska, przewodnicząca "potoku społecznego", psycholog doradca NGO, ekspertka merytoryczna Fundacji One Day.
Wydarzenie będzie podzielone na trzy obszary tematyczne, którym odpowiadają nazwy poszczególnych dni konferencji: Społeczeństwo, Gospodarka, Ekologia.
Podczas kongresu będzie omawiana m.in. wizja polskiego społeczeństwa w kontekście odpowiedzialności społecznej. Będzie mowa o tym, co wspiera rozwój społeczny, a co go ogranicza. Poruszony zostanie temat roli edukacji, ochrony zdrowia, systemów zarządzania, znaczenie kultury, sportu i rodziny w rozwoju jednostki i grup społecznych. Eksperci porozmawiają także o tym, jak efektywnie budować dialog międzypokoleniowy.
- Trudny czas pandemii, gdy łańcuchy dostaw zostały zakłócone, ujawnił przewagę wielu polskich firm. Polska jest niezmiennie atrakcyjnym miejscem dla zagranicznych inwestycji, a przedsiębiorstwa z naszego kraju właśnie rozszerzają swoją działalności na nowych rynkach - mówi Konrad Pokutycki, prezes zarządu BSH Sprzęt Gospodarstwa Domowego Sp. z o.o.
- Jako największy pasażerski przewoźnik kolejowy w Polsce chcemy aktywnie brać udział w debacie o trendach, kształtujących życie społeczne i gospodarcze. Tego typu wydarzenia to doskonałe miejsca do dzielenia się wiedzą i doświadczeniem oraz czerpania inspiracji z korzyścią dla dalszego rozwoju krajowej gospodarki - stwierdza Artur Martyniuk, Prezes POLREGIO.
Prelegentami wydarzenia będą także: Marlena Maląg, minister rodziny i polityki społecznej;,Olgierd Cieślik, prezes zarządu, totalizatora sportowego, Marcin Nowak, dyrektor współpracy międzynarodowej i projektów sportowych Polskiego Komitetu Olimpijskiego oraz Dawid Zieliński, prezes Columbus Energy.
Ludzka twarz biznesu
Pierwszy dzień kongresu dotyczyć będzie tematów społecznych, takich jak: edukacja zawodowa, kultura oraz sport i jego upowszechniania, a także tematy związane z dialogiem międzypokoleniowym.
Równolegle z debatami realizowany będzie "potok społeczny" pod tytułem "Ludzka twarz biznesu - Równy start dla każdego". Do udziału zaproszeni zostali przedstawiciele NGO-sów, fundacji, które z założenia, na co dzień, stają przed wyzwaniem rozwiązywania problemów dotyczących często marginalizowanych grup społecznych.
- To właśnie NGO-sy zajmują się profesjonalną pomocą najbardziej potrzebującym. To organizacje pozarządowe wiedzą i czują oddolnie, jak wygląda sytuacja w regionach, jak ciężko trzeba pracować, aby poszczególne kwestie związane z ekonomią, zdrowiem, środowiskiem lub kwestiami społecznymi poprawiać - mówi Renata Fiałkowska.
- Zdajemy sobie sprawę że samorządy, rząd, ale również biznes mają na sobie dużą odpowiedzialność za społeczeństwo w różnych obszarach, od edukacji po stan zdrowia. Dlatego Kongres ESG Polska Moc Biznesu to również m.in. pomoc biznesu. Chcemy, aby biznes i samorządy usłyszały głos i to co mają do przekazania organizacje pozarządowe - mówi Artur Beck, producent i organizator kongresu.
"Potok społeczny" pod przewodnictwem Renaty Fijałkowskiej rozpocznie się 3 listopada o godz. 11. Każda z 15 fundacji będzie miała przestrzeń i możliwość zainteresowania biznesu i samorządów.
Motywem przewodnim wystąpień fundacji będą kwestie usamodzielnienia zawodowego młodzieży z domów dziecka, osób z niepełnosprawnościami oraz seniorów. Podczas wystąpień omawiane będą nie tylko problemy, ale też sposoby ich rozwiązania.
- Rozwiązania problemów wymagają regulacji legislacyjnych i rządowych. Dlatego też przedstawiciele NGO-sów będą mieli rzadką możliwość przedyskutowania i przedłożenia swoich projektów bezpośrednio przedstawicielom biznesu i rządu z sektora społecznego i gospodarczego. Mamy więc pewność, że głos przedstawicieli organizacji nie zniknie w tłumie i nie zagubi się w natłoku poruszanych podczas kongresu idei - dodaje Fiałkowska.
Organizatorami kongresu są Fundacja Pozytywnych Idei i Fundacja Czyste Powietrze.