Katowice: W poniedziałek spotkanie ws. umowy społecznej dla górnictwa
W poniedziałek rząd i związkowcy mają spotkać się ws. umowy społecznej dla górnictwa. Tematem spotkania będzie stan rozmów z Komisją Europejską.
Informacja o spotkaniu jest nieoficjalna. Otrzymała ją Polska Agencja Prasowa od przedstawicieli górniczych związków zawodowych. W spotkaniu w siedzibie Polskiej Grupy Górniczej ma wziąć udział wiceminister aktywów państwowych Artur Soboń.
Polska Agencja Prasowa zauważa, że to pierwsze spotkanie od 28 maja, kiedy umowa społeczna została podpisana. Dokument określa, kiedy i jak polskie kopalnie węgla kamiennego będą wygaszane. Ostatnia ma zakończyć pracę w 2049 r. W porozumieniu są opisane m.in. gwarancje zatrudnienia i osłon socjalnych dla górników.
Aby porozumienie weszło w życie, musi zostać zaakceptowane przez Komisję Europejską. Wynika to z zawarcia w umowie pomocy publicznej dla górnictwa. Po tym jak w Brukseli złożono wniosek prenotyfikacyjny, 13 września było pierwsze spotkanie strony polskiej z przedstawicielami KE. Kolejne spotkania miały się odbywać co dziesięć dni. Ich tematem miała wskazywać KE.
- Chodzi o koszty, o inwestycje, o harmonogram, o skalę redukcji, o instrumenty pomocy publicznej, które zaproponowaliśmy, o podstawę prawną - bo ją trzeba skonstruować do tego konkretnego programu. To są kwestie, które wymagają uzgodnień - mówił przed tygodniem w Rudzie Śląskiej wiceminister Soboń.
Niedawno, podczas obrad sejmowej podkomisji ds. restrukturyzacji górnictwa Soboń mówił, że ministerstwo aktywów liczy na to, że sam proces zakończy się do stycznia.
- Chciałbym, aby proces prenotyfikacji zamknął się w tym roku, abyśmy wiedzieli, jaką ustawę przygotować. Na pewno ta notyfikacja w tym roku się nie skończy, natomiast chciałbym, żebyśmy wiedzieli do końca tego roku, czy ten kierunek, który zaproponowaliśmy, jest do zaakceptowania - mówił kilka dni temu wiceminister.
Związkowcy oczekują też, że dowiedzą się o postępach prac nad projektem ustawy o Funduszu Transformacji Śląska. Zgodnie z umową społeczną, związki przekazały Kancelarii Premiera swój projekt ustawy w czerwcu. Rząd miał do połowy sierpnia dokonać analiz ekonomicznych i prawnych. Z kolei do końca września rząd miał przedstawić ostateczną wersję projektu ustawy.
Zdaniem wiceministra Artura Sobonia, prace nad projektem trwają, a projekt może zostać zaprezentowany "niebawem".