Ekokubki na stadionie Polsat Plus Arena Gdańsk

Na obiekcie, gdzie swoje mecze domowe rozgrywa Lechia Gdańsk, od 23 października nie uświadczymy już jednorazowych kubków. Zamiast nich, po uiszczeniu dziesięciozłotowej kaucji, dostaniemy wielorazowy kubek w biało-zielonych barwach klubu.

Polsat Plus Arena Gdańsk
Polsat Plus Arena GdańskStijn Audooren | Sportpix.be | SAgencja FORUM

Po meczu ekokubek będzie można zwrócić,  lub zabrać go do domu.

Jędrzej Sieliwończyk z referatu prasowego Urzędu Miejskiego w Gdańsku wyjaśnił, że dzięki temu rozwiązaniu stadion ograniczy produkcję plastikowych odpadów, które nie podlegają recyklingowi. Rocznie na meczach Lechii wydawanych było ponad 100 tys. napoi w jednorazowych kubkach z plastiku.

- Gdańsk świadomie prowadzi politykę wdrażania działań proekologicznych w różnych sferach życia naszego miasta. Z sukcesem prowadzimy kampanię Gdańsk bez plastiku, dzięki której ograniczyliśmy znacząco wykorzystywanie jednorazowych, plastikowych przedmiotów przy realizowanych lub finansowanych przez nas inicjatywach. Cieszę się, że Polsat Plus Arena Gdańsk dołącza do miejsc przyjaznych ekologii na mapie miasta. Mam nadzieję, że gdańscy kibice przyjmą to rozwiązanie z zaufaniem i się do niego przyzwyczają w imię dbania o naszą wspólną przyszłość i ekologię - przekazała prezydent Gdańska Aleksandra Dulkiewicz, cytowana w komunikacie prasowym.

Kubki, które pojawią się na gdańskim stadionie, mają dwie pojemności i przeznaczone są do serwowania ciepłych lub zimnych napojów. Każdy kibic przy zakupie na przykład piwa otrzyma ekokubek za kaucją w wysokości 10 zł. Po meczu będzie go można zwrócić i odzyskać pieniądze, lub zachować jako praktyczną pamiątkę. Na kolejny mecz wystarczy przyjść z kubkiem i płacić tylko za "dolewkę".

"Budowanie dobrych nawyków"

Prezes Polsat Plus Arena Gdańsk Paweł Buczyński przypomniał, że podobne rozwiązanie jest stosowane w Polsce na festiwalach muzycznych oraz w niektórych obiektach muzyczno-rozrywkowych.

- Nasze rozwiązanie bazuje na doświadczeniach zagranicznych. Stadiony europejskie z sukcesem realizują ten projekt przy zrozumieniu środowiska kibiców. Zaczynamy od kubków z podstawową grafiką, następnie będziemy chcieli produkować kubki kolekcjonerskie i z piłkarzami - wyjaśnił.

Ekokubek ma mocujący klips. Umożliwia on kibicom zawieszenie go np. na smyczy lub pasku i swobodne przemieszczanie się, bez potrzeby trzymania go w ręku. Pomysłowy haczyk pozwala na zamocowanie ekokubka jeden o drugi i przenoszenie większej liczby napoi za jednym razem, co z kolei eliminuje korzystanie z niepotrzebnych kartonowych nosidełek.

- Kubek wielokrotnego użytku to nie tylko skuteczne ekorozwiązanie na zmniejszenie produkcji odpadów z plastiku. Dla kibiców to przede wszystkim czysty stadion, porządek na trybunach. Całość tych działań to śmiały krok w kierunku ochrony naszego środowiska, a także wspólne budowanie dobrych nawyków, które w połączeniu z piłkarskimi emocjami będą dumnie rozpierały serca kibiców - przekonuje Buczyński.

Po raz pierwszy kibice będą mogli skorzystać z ekokubków 23 października podczas meczu Lechii Gdańsk z Górnikiem Zabrze.

Tony plastiku w oceanach. Rozkłada się do 450 lat!Deutsche Welle
PAP
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas