Częstochowa przyjazna jerzykom

Do tej pory w Częstochowie zamontowano 7 tys. budek lęgowych dla jerzyków - powiedział prezydenta miasta Krzysztof Matyjaszczyk. Na skwerze Solidarności władze miasta odsłoniły tablicę informacyjną o tych ptakach.

article cover
UM Częstochowymateriały prasowe

Zdaniem władz miasta, Częstochowa stała się liderem w montażu budek lęgowych dla jerzyków zarówno na budynkach prywatnych, jak i publicznych. Domki zaczęto wieszać po tym, jak w mieście zmniejszyła się populacja tych ptaków. Wówczas brakowało miejsc do gniazdowania.

- W Częstochowie szacuje się już liczbę budek dla jerzyków na ok. 7 tys. Inne miasta zaczynają się wzorować na doświadczeniach Częstochowy oraz społecznej akcji "Jerzyk w dzielnicy Stradom". Jerzyk zasługuje więc na szerszą informację w przestrzeni miejskiej, stąd inicjatywa postawienia przez społeczników tablicy na skwerze w samym centrum - wskazał cytowany w informacji miasta Matyjaszczyk.

Zdaniem Moniki Gałwy-Widery, która jest przedstawicielką społecznej akcji, żyjące 21 lat ptaki wracają do miejsca, gdzie się urodziły i wychowały. To sprawia, że warto o nie walczyć. Aktywistka przypomina, że w ciągu ostatnich dwóch sezonów udało się uratować 200 jerzyków, a ich populacja w Częstochowie zwiększyła się o około 30 proc.

UM Częstochowymateriały prasowe

Coraz więcej środowisk, miast i organizacji w woj. śląskim zachęca do montażu budek lęgowych. Jerzyki są popularne m.in. dzięki temu, że jedzą komary, meszki czy mszyce. Dorosły osobnik w sezonie lęgowym potrafi w ciągu doby zjeść do 20 tys. owadów.

Do Polski przylatują na przełomie kwietnia i maja. Większość swojego życia spędzają w powietrzu, a lądują głównie w okresie lęgowym. Jeżeli mogą, zakładają gniazda w szczelinach skalnych. W miastach wybierają wysokie budynki, gdzie wiją swoje gniazda w szparach, otworach w elewacjach oraz w specjalnych budkach.

UM Częstochowymateriały prasowe

Zdaniem Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska w Katowicach wzrasta świadomość, że budynki mogą być siedliskiem jerzyków, oraz że są one objęte ochroną. Wiedzą o tym mieszkańcy, zarządcy budynków i firm wykonujących remonty. Budki najczęściej są niszczone właśnie podczas remontów. Z drugiej strony mieszkańcy wykorzystują ten czas, na wieszanie domków.

Budki powinny być umieszczone na ścianie budynków, powyżej drugiego piętra. Ptakom w dostępie nie mogą przeszkadzać drzewa ani sztuczne konstrukcje. Domki należy wieszać na ścianach wschodnich i północnych, tak, aby ich nie przegrzać.

Skrzynki powinny wisieć w grupach, blisko siebie. Jesienią budki należy zdjąć lub zatkać, aż wiosną powrócą jerzyki.

Jak przeciwdziałać suszy?INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas