Coraz bliżej powstania Śląskiej Doliny Wodorowej
W Katowicach spotkali się przedstawiciele rządowych agencji, śląskich przedsiębiorców i środowisk akademickich. Tematem było stworzenie Doliny Wodorowej na Śląsku, co ma pomóc regionowi w transformacji energetycznej.
Spotkanie odbyło się z inicjatywy Ministerstwa Klimatu i Środowiska. Jego celem było przedstawienie potencjału śląskich firm i środowisk akademickich do dalszej współpracy w ramach Stowarzyszenia Śląska Dolina Wodorowa. Zdaniem organizatorów spotkania, Śląsk ma "wyjątkową okazję, aby stać się kluczowym regionem w rewolucji przemysłowej, której celem jest przestawienie obecnego modelu gospodarki na gospodarkę niskoemisyjną".
Cezariusz Lesisz, prezes Agencji Rozwoju Przemysłu S.A. przedstawił, jakie są możliwości sfinansowania transformacji Śląska w kierunku projektów innowacyjnych, które mają wynikać z Polskiego Ładu i Krajowego Planu Odbudowy. Prezes wyraził nadzieję, że zarówno śląskie ośrodki akademickie jak i lokalne firmy będą starały się o dofinansowanie, które jest dostępne w ramach tworzenia ekosystemu wodorowego.
- Ważne jest, aby dostarczać jak najwięcej zielonej energii inwestorom w obszarze nowoczesnych technologii, których chcemy zachęcić do lokowania przedsiębiorstw na Górnym Śląsku - powiedział Paweł Kolczyński, wiceprezes ARP.
Zdaniem Ireneusza Zyski, pełnomocnika rządu ds. odnawialnych źródeł energii, Śląsk będzie miał sporo korzyści z wymiany transportu zbiorowego na niskoemisyjny. Ponieważ region jest uznawany za zagłębie branży motoryzacyjnej czy kolejowej w Polsce, zainwestowanie w wodór pomoże lokalnym firmom tworzyć pojazdy napędzane właśnie tym gazem.
W spotkaniu uczestniczył wojewoda śląski Jarosław Wieczorek, śląscy parlamentarzyści, przedstawiciele świata nauki i biznesu oraz Agencji Rozwoju Przemysłu.
Zdaniem resortu klimatu i środowiska, wodór może stać się ważnym filarem transformacji polskiej gospodarki. "Budowa i rozwój polskiej gospodarki opartej o wodór pozwolą osiągnąć neutralności klimatyczną, utrzymać konkurencyjności polskiej gospodarki, a przy tym wykorzystać naszą obecną, wiodącą rolę producenta wodoru" - podał w maju resort.
PAP informuje, że prace nad Polską Strategią Wodorową do 2030 r. są na ukończeniu. Powstać mają instalacje produkujące energię z niskoemisyjnych źródeł o mocy 2 GW. Do końca dekady po polskich drogach ma jeździć ponad 800 wyprodukowanych w Polsce autobusów wodorowych. Stworzonych ma być także co najmniej 32 stacji tankowania i bunkrowania wodoru. Łącznie ma powstać pięć "dolin wodorowych".
Na projekty związane z wodorem w Krajowym Planie Odbudowy łącznie przeznaczono 800 mln euro.
Źródło: ARP, PAP