Bezprecedensowy apel przywódców chrześcijan o "wysłuchanie krzyku Ziemi"
Przywódcy największych chrześcijańskich Kościołów przemówili wspólnym głosem w sprawie klimatu. Apelują o "wysłuchanie krzyku Ziemi" i poparcie działań mających na celu powstrzymanie skutków zmian klimatu.
We "Wspólnym przesłaniu dla ochrony stworzenia" papież Franciszek, arcybiskup Canterbury Justin Welby i prawosławny patriarcha Konstantynopola Bartłomiej I poprosili chrześcijan o modlitwę, by światowi przywódcy dokonali odważnych decyzji podczas konferencji klimatycznej ONZ w Glasgow w listopadzie.
Franciszek stoi na czele liczącego 1,3 mld członków Kościoła rzymskokatolickiego, Bartłomiej I jest duchowym przywódcą około 220 mln prawosławnych chrześcijan, a Welby jest zwierzchnikiem światowej Wspólnoty Anglikańskiej, która liczy około 85 mln członków. Wszyscy trzej byli bardzo aktywni w sprawach ochrony środowiska i uznają przynajmniej w pewnej mierze konsensus naukowy, że zmiany klimatu i globalne ocieplenie są spowodowane działalnością człowieka.
Przesłanie do światowych przywódców
"Wzywamy wszystkich, niezależnie od ich przekonań i światopoglądu, by starali się słuchać wołania ziemi i ludzi ubogich, analizując swoje zachowanie i zobowiązując się do znaczących poświęceń dla dobra ziemi, którą dał nam Bóg. (...) Stoimy przed surową sprawiedliwością: utrata różnorodności biologicznej, degradacja środowiska i zmiany klimatyczne są nieuniknionymi konsekwencjami naszych działań, ponieważ zachłannie zużywamy więcej zasobów Ziemi, niż nasza planeta może zapewnić" - napisano w przesłaniu.
Stwierdzono w nim, że ostatnie ekstremalne zjawiska pogodowe, klęski żywiołowe, powodzie, pożary, susze i podnoszący się poziom mórz pokazały, że "zmiany klimatyczne są nie tylko wyzwaniem na przyszłość, ale natychmiastową i pilną kwestią dotyczącą przetrwania".
Szkoccy biskupi powiedzieli, że papież Franciszek, który w lipcu przeszedł operację jelit, weźmie udział w konferencji, o ile pozwoli na to stan zdrowia. Rzeczniczka Welby'ego powiedziała, że weźmie on udział w konferencji. Biuro Bartłomieja I nie odpowiedziało natomiast na maila od Reutersa dotyczącego planów głowy Kościoła.
4 października w Watykanie odbędzie się spotkanie "Wiara i nauka: ku COP26", organizowane przez Wielką Brytanię i Włochy. Zgromadzi ono około 40 przywódców głównych religii świata i 10 naukowców. Ma ono "podnieść, jak wysoka jest stawka" przed listopadowym szczytem.
Grupy aktywistów ekologicznych wezwały natomiast do przełożenia konferencji COP26. Szczyt klimatyczny zazwyczaj odbywa się co roku, ale według Climate Action Network (CAN) konferencja powinna być opóźniona, ponieważ biedniejsze kraje zmagają się teraz z pandemią COVID-19 i walczą o dostęp do szczepionek.
Zgodnie z Porozumieniem paryskim prawie wszystkie państwa świata zgodziły się działać na rzecz ograniczenia wzrostu średniej globalnej temperatury poniżej 2 st. Celsjusza, a jeśli to możliwe nawet 1,5 st. w porównaniu z okresem przed epoką przemysłową. Średnia globalna temperatura wzrosła już jednak o około 1,1 st.