​Papież przyjedzie na konferencję klimatyczną w Glasgow

Informację podała szkocka konferencja biskupów. Jej rzecznik przyznał, że z powodu ograniczeń czasowych, będzie to jedyny punkt wizyty.

Papież Franciszek
Papież FranciszekCPP / Polaris/East NewsEast News

W wydanym komunikacie szkoccy biskupi z zadowoleniem przyjęli wiadomość o planach przyjazdu Franciszka. Jednocześnie duchowni zapewnili o swym modlitewnym wsparciu dla papieża, przebywającego w szpitalu po operacji.

Biskupi, jak zaznaczono w nocie, są "zachwyceni" wiadomością o tym, że ma on nadzieję na przyjazd do Szkocji i spotkają się z nim w Glasgow.

Franciszek wyraził nadzieję, że konferencja klimatyczna COP26 w listopadzie w Glasgow przyniesie oczekiwane odpowiedzi dotyczące ratowania ekosystemów dzięki zdecydowanym działaniom.

Papież Franciszek jest pierwszym przywódcą kościoła rzymskokatolickiego, który w pełni poświęcił swoją encyklikę problematyce ekologii. "Laudato Si" (łac. Pochwalony bądź) kontemplowało relację między człowiekiem, ekologią a Bogiem.

Za pontyfikatu Franciszka rozpoczęto dyskusję o wprowadzeniu do katechezy "grzechu ekologicznego". Nowy grzech był opisany w dokumencie po synodzie amazońskim i miał dotyczyć czynów "wobec przyszłych pokoleń".

W czerwcu papież na Twitterze napisał, że "potrzebujemy integralnej ekologii człowieka, która przekształci nasze style życia, naszą relację z zasobami ziemi; która zajmie się nie tylko problemami środowiskowymi, ale człowiekiem w całości, odpowiadając na wołanie biednych".

Ekologiczne przesłanie zostało wysłane z okazji inauguracji ONZ-owskiej Dekady Odnowy Ekosystemów. Franciszek zaapelował w nim o "poczucie odpowiedzialności wobec nas samych, wobec bliźniego, wobec natury i Stwórcy".

"Mamy niewiele czasu do dyspozycji, naukowcy mówią: 10 lat, by przywrócić ekosystem, co oznaczać będzie integralne wznowienie naszych relacji z naturą" - pisał papież.

Konferencja ONZ w sprawie zmian klimatu odbędzie się w dniach od 31 października do 12 listopada. To na niej mają zapaść ważne decyzje ws. walki z ociepleniem klimatu i utratą bioróżnorodności. 

Źródło: PAP, Zielona Interia

Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas