Amerykanie nie będą mogli wyrzucać jedzenia do śmietnika
Od 2022 roku stanie Kalifornia w USA zabronione będzie wyrzucanie jedzenia do śmietnika. Amerykanie zamierzają kompostować bioodpady i wytwarzać z nich biogaz. Podobne przepisy obowiązują w Polsce już od 2017 r.
Zakaz ten to część stanowego programu recyklingu odpadów spożywczych z gospodarstw domowych - poinformowała w czwartek agencja Associated Press.
Autorzy planu zdecydowali o zakazie, tłumacząc, że gromadzone resztki żywności, rozkładając się wydzielają do atmosfery toksyczne substancje. Gnijące resztki organiczne uwalniają metan, gaz cieplarniany znacznie bardziej szkodliwy w perspektywie krótkoterminowej niż dwutlenek węgla. Kalifornia zamierza kompostować tego rodzaju odpady i zamieniać je na biogaz. Na podobny krok w 2020 roku zdecydowały się władze stanu Vermont.
Kalifornia wprowadza obowiązkową zbiórkę śmieci bio
Według amerykańskiego departamentu rolnictwa w USA marnuje się rocznie nawet 40 proc. żywności. Kilka krajów, m.in. Francja, uchwaliło przepisy narzucające sklepom spożywczym i dużym firmom przetwarzanie lub przekazywanie nadwyżek żywności organizacjom charytatywnym. Jednak kalifornijski program poszedł o krok dalej i obowiązkiem takim objął również gospodarstwa domowe.
Od stycznia Amerykanie mieszkający w Kalifornii będą musieli wrzucać stare jedzenie do przystosowanych do tego zielonych pojemników (w Polsce pojemniki na śmieci bio są brązowe) zamiast do zwykłych śmietników. - To olbrzymia szansa, by dokonać zmian w gospodarowaniu odpadami - powiedziała Rachel Wagoner, dyrektorka Kalifornijskiego Departamentu Recyklingu i Odzyskiwania Zasobów (CalRecycle). Jak dodała, jest to "najprostsza i najszybsza rzecz, jaką każda osoba może zrobić, by mieć wpływ na zmiany klimatyczne".
Wszystkie miasta i hrabstwa świadczące usługi gospodarki odpadami w Kalifornii będą zobligowane od stycznia 2022 r. do wprowadzania programów recyklingu żywności, a sklepy spożywcze będą musiały przekazywać nadwyżki jedzenia do banków żywności lub innych tego typu organizacji.
Zobacz również:
Według CalRecycle materiały organiczne, jak żywność i odpady ogrodowe, stanowią połowę wszystkich śmieci w Kalifornii i odpowiadają za jedną piątą stanowych emisji metanu. Kompostownie kalifornijskie zmierzą się ze skomplikowanym procesem wydawania pozwoleń na zbieranie odpadów spożywczych i tradycyjnych zielonych (m.in. liście i skoszona trawa). Dodatkowo tylko jedna piąta zakładów tego typu ma obecnie warunki do przyjmowania resztek jedzenia.
W Polsce obowiązkowa zbiórka bioodpadów została wprowadzona rozporządzeniem Ministerstwa Środowiska w lipcu 2017 r. Od tamtej pory wszystkie miasta, które podpisywały nowe umowy na zagospodarowanie śmieci musiały wdrożyć obowiązkową segregację na 5 frakcji odpadów, w tym odpady bio.