WC w lesie, czyli instrukcja robienia kupy. Jasne zasady
Myśląc o załatwianiu potrzeby w lesie, warto uświadomić sobie, że choć jest to dozwolone, to obwarowane pewnymi warunkami. Warto robić to w zgodzie z naturą oraz z zasadami higieny. Jak załatwiać się w lesie? Po szczegółową instrukcję najlepiej udać się do leśników. Podpowiadamy więc co i jak robić, gdy jesteśmy w lesie, a potrzeba nagli. Oto instrukcja krok po kroku.
Spis treści:
Instrukcja robienia kupy w lesie krok po kroku
Jak załatwiać się w lesie? Naturalna i codzienna czynność na terenach zielonych przybiera specjalną formę. Choć można robić to bez obaw, to dla szukających odpowiedzi, jak załatwiać potrzeby fizjologiczne w lesie powstał specjalny instruktaż. Oczywiście nie można robić tego wszędzie, gdzie najdzie nas ochota. Jak załatwiać się w lesie? Instrukcja krok po kroku:
- znajdź ustronne miejsce, na przykład między drzewami lub krzakami;
- odsłoń kawałek darni i zrób niewielki dołek;
- potrzeby fizjologiczne załatwiaj do dołka;
- do dołka wrzuć również papier toaletowy;
- po wszystkim zakryj dołek darnią.
Jak załatwiać się w lesie? Nie bez znaczenia pozostaje również fakt, aby to, co pozostawiliśmy w lesie, nie stało się pułapką dla innych osób. Leśnicy z Lasów Państwowych mają rozwiązanie również tego problemu. Po wszystkim na miejscu załatwienia się warto pozostawić kilka patyków. To będzie informacja dla innych osób, że miejsce pełni funkcję tymczasowej toalety.
Żuki w służbie człowieka i brak papieru toaletowego
Jak załatwiać się w lesie, kiedy nie mamy przy sobie papieru toaletowego? Tu na pomoc przychodzi już sama przyroda. Choć może wydawać się to nieco mało komfortowe, po załatwieniu potrzeb fizjologicznych, zamiast papieru można użyć kawałka suchego mchu. Leśnicy apelują jednocześnie, aby ograniczyć używanie środków higieny osobistej ingerujących w środowisko naturalne np. nawilżanych chusteczek.
Potrzeby fizjologiczne w lesie można załatwiać bez stresu. Najważniejsze, żeby wszystko zakryć, w tym przede wszystkim papier toaletowy, który niestety często straszy spacerujących chwilę później. Natomiast co do finalnego efektu naszej przemiany materii nie musimy się martwić. W ciągu kilku godzin wszystkim zajmą się pożyteczne żuki:
"W przeciągu kilku godzin leśne żuki zajmą się naszą kupą i nie będzie po niej śladu. Mech będzie rósł dalej w tym samym miejscu a ci którzy przyjdą po nas do lasu nie zobaczą stada "papierzaków" i z uśmiechem pospacerują dalej!" - instruują w mediach społecznościowych leśnicy z Nadleśnictwa Spychowa.
Żuki to jedne z najpożyteczniejszych owadów w polskich lasach. Odpowiadają za usunięcie wszelkich naturalnych nieczystości takich jak ekskrementy właśnie, które stają się dla nich pożywieniem. Żuki kopią kanały w ziemi i wypełniają je odchodami, dzięki czemu przyczyniają się do szybszego rozkładu, a wydrążone kanały dodatkowo pozwalają przewietrzyć i nawilżyć glebę.
Co z "jedynką" w lesie?
Jak oddać mocz w lesie? Można zrobić to w nagłych potrzebach, ale oczywiście pod pewnymi warunkami. Jeżeli chodzi o te środowiskowe, nie należy sikać w jeden punkt. To dlatego, że prowadzi do usychania drzew czy krzewów. Im bardziej rozproszony strumień, tym lepiej dla środowiska, a zasada ta dotyczy zarówno kobiet, jak i mężczyzn.
Oddawać mocz można tylko z dala od obozowiska. Ten ludzki ma charakterystyczny zapach, który dla wielu zwierząt jest nęcący i może zwabić je do miejsca, gdzie rozbiliśmy namiot lub zatrzymaliśmy się na postój. Mogą być to również drapieżniki. Najlepiej oddalić się na odległość 100 m. Jeżeli nie ma takiej możliwości, warto wykorzystać to, co mamy pod ręką, czyli na przykład butelkę, a mocz wylać później w bezpieczne miejsce.
CZYTAJ TAKŻE: