Pajęczak przypominający skorpiona. Żyje w polskich lasach i... bibliotekach

Zaleszczotki wyglądają z bliska jak krewni skorpionów. Jednak, chociaż mają charakterystyczne szczypce, nie należy się ich bać. Co więcej, pajęczaki pełnią istotne funkcje w ekosystemie - są pożyteczne i pomagają w zwalczaniu tzw. szkodników.

Zaleszczotki (Pseudoscorpiones) wyglądają z bliska jak krewni skorpionów
Zaleszczotki (Pseudoscorpiones) wyglądają z bliska jak krewni skorpionówEast News

Żyje w lesie i w muzeum

Zaleszczotki (Pseudoscorpiones) to drapieżne pajęczaki, polujące na niewielkie bezkręgowce. "Pseudoskorpiony" żyją w różnych miejscach na świecie - można je spotkać zarówno strefach tropikalnych, jak i w Europie. 

Na naszym kontynencie żyje ok. 450 gatunków tych pajęczaków, z czego w Polsce 38. W zależności od gatunku można spotkać je w różnych miejscach - między innymi w domach. Te pajęczaki posiadają też rozmaite barwy - brązowe, pomarańczowe, czy czarne. Zaleszczotki zjadają pasożyty i roztocze, dlatego uważa się je za naturalnych sprzymierzeńców.

"Pseudoskorpion"East News

Jednym z najbardziej znanych przedstawicieli tej grupy jest zaleszczotek książkowy. Poluje na owady, żywiące się papierem. Chelifer cancroides w ten sposób "pomaga" nie tylko bibliotekarzom - ten gatunek występuje powszechnie także w naszych domach, a także bytuje w leśnej ściółce. 

Z kolei w zbiorach muzealnych występuje zaleszczotek  - jak nazwa sugeruje - muzealny. Cheiridium museorum zwalcza muzealne szkodniki, którymi brzydzą się ludzie, a których gołym okiem praktycznie nie widać.

Zresztą samego "pseudoskorpiona" w naturze ciężko dostrzec - może żyć pod kamieniem, ukrywać się w ściółce, a nawet w ulach (zjada tam pasożyty, które zagrażają pszczołom) i pośród zapomnianych książek. Te maleńkie pajęczaki są bardzo trudne do zauważenia.

Czy zaleszczotki są niebezpieczne dla ludzi?

Jak wyżej wspomniano, zaleszczotki żyją w Polsce. Niektórych ich widok może przestraszyć, ale pomimo swojej nazwy zaleszczotek nie ma zbyt wiele wspólnego ze skorpionem - skorpiony nie występują naturalnie w Polsce. 

Zaleszocztki mierzą zaledwie kilka milimetrów. Drapieżnika nie interesują ludzie, ponieważ poluje na niewielkie bezkręgowce. Leśnicy uspokojają, że między nim a skoropionem jest jeszcze jedna zasadnicza różnica - zaleszczotki nie mają kolca jadowego.

Te pajęczaki pełnią kluczowe role w ekosystemach, w których się pojawiają. Z ludźmi żyją w przysłowiowej harmonii.

Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas