Obce owady są już w Europie. Czy choroby tropikalne dotrą do Polski?

Coraz wyższe temperatury sprzyjają pojawianiu się nowych gatunków komarów w Europie. Wraz ze wzrostem temperatur w 13 krajach UE zaobserwowano już inwazyjne gatunki komarów. Być może w tym roku zostanie stwierdzony w Polsce komar pochodzący z Azji.

Dziesięciomilimetrowe azjatyckie komary tygrysie były już wcześniej zauważane na zachodzie Niemiec. Ich ukąszenie może być fatalne w skutkach w przypadku spełnienia pewnych warunków
Dziesięciomilimetrowe azjatyckie komary tygrysie były już wcześniej zauważane na zachodzie Niemiec. Ich ukąszenie może być fatalne w skutkach w przypadku spełnienia pewnych warunków123RF/PICSEL

Europejskie Centrum Zapobiegania i Kontroli Chorób (ECDC) poinformowało, że od 2023 roku odnotowano na kontynencie 130 przypadków dengi - groźnej choroby wirusowej, najczęściej występującej na kontynencie afrykańskim i w tropikach. Choroba jest przenoszona przez komary. Dengą chorzy zarazili się nią na terenie Unii Europejskiej. 

Państwowy Instytutu Higieny (PIH) informuje ponadto, że każdego roku w Polsce rośnie ilość przypadków zachorowania na tropikalne infekcje. PIH zaleca osobom nieuodpornionym lub podróżujących po egzotycznych krajach korzystanie ze szczepień.

Malaria, Gorączka Zachodniego Nilu, bakteryjna wibrioza, wirus chikungunya to schistosomaztoza to choroby tropikalne migrujące123RF/PICSEL

Komar tygrysi roznosi dengę po Europie

Komar tygrysi jest jednym z najbardziej rozpowszechnionych i najliczniej występujących komarów na całym obszarze Azji Południowo-Wschodniej. Został zawleczony przez ludzi na inne kontynenty zagrażając im takimi chorobami, jak chikungunya, denga, żółta febra, gorączka Zachodniego Nilu i japońskie zapalenie mózgu. 

Komar ten, nazywany tak ze względu na czarno-białe paski, był wcześniej spotykany tylko w obszarach tropikalnych. Obecnie jest on widywany w: Austrii, Bułgarii, Chorwacji, Francji, Niemczech, Grecji, ale też na Węgrzech, we Włoszech, Malcie, Portugalii, Rumunii, Słowenii i Hiszpanii. 

Komary tygrysie nie są jedynym niepokojącym gatunkiem, któremu sprzyjają zmiany klimatyczne. 

Komar tygrysi we FrancjiGeyres Christophe/ABACA/Abaca/East NewsEast News

Komar żółtej febry, będący także wektorem wirusów dengi, chikungunya i Zika przedostał się na Cypr w 2022 r. 

"Jego potencjał zadomowienia się w innych częściach Europy jest niepokojący ze względu na jego znaczną zdolność do przenoszenia patogenów i upodobanie do gryzienia ludzi" - ostrzega ECDC.

W marcu tego roku w Sewilli zgłoszono przypadek zakażenia wirusem Zachodniego Nilu. Z kolei w Apulii we Włoszech roznoszący malarię komar Anopheles sacharovi został ponownie zidentyfikowany przez naukowców na początku tego roku. Przez ponad 50 lat nie był widywany w tym kraju. 

Czy komar tygrysi dotrze do Polski? Naukowcy nie mówią "nie". Tym bardziej, że został odnotowany bardzo blisko naszego kraju.

Być może w tym roku zostanie stwierdzony w Polsce komar azjatycki zwany tygrysim. (...) Wyraźnie ociepla się, więc może przedostać się do naszego kraju i w nim zimować" - mówił w PAP profesor Stanisław Ignatowicz z Katedry Ochrony Roślin Instytutu Nauk Ogrodniczych SGGW w Warszawie.

Zmiana klimatu sprzyja rozprzestrzenianiu się chorób tropikalnych

W ubiegłym roku odnotowano także najwyższą w historii liczbę przypadków dengi zgłoszonych na całym świecie - ponad 6,5 mln przypadków w ponad 80 krajach. Zmarło 7300 osób. 

Według Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) za tę epidemię odpowiada kilka czynników. Po pierwsze, szersze rozpowszechnienie przenoszącego dengę komara tygrysiego i komara żółtej febry (Aedes aegypti). 

Zjawisko El Nino w połączeniu ze zmianami klimatycznymi sprawiło, że rok 2023 był najcieplejszym rokiem w historii. Doprowadziło to też do większej ilości opadów i zwiększonej wilgotności, co sprzyja komarom.

WHO zauważa również, że choroba ta uderza mocniej w krajach borykających się z niestabilnością polityczną i finansową, dużymi ruchami ludności oraz systemami opieki zdrowotnej osłabionymi przez pandemię covid.

Dzikie gęsi zmieniły się w miejskie. Zaczęły lgnąć do ludziPolsat NewsPolsat News
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas