Mewy
Mewy (Laridae) to rodzina ptaków wodnych należących do rzędu siewkowych. Charakteryzują się średniej wielkości ciałem, długimi, smukłymi skrzydłami, a także wydatnym dziobem, który u niektórych gatunków może być zakrzywiony. Mewy najbardziej kojarzą się ze środowiskiem wodnym, gdyż można je spotkać najczęściej nad morzem, dużymi rzekami oraz innymi zbiornikami. Jednak te ptaki występują także w miastach, na wsiach, polach uprawnych, wysypiskach śmieci. Obszar występowania mew obejmuje praktycznie wszystkie rejony świata.
Mewy - najważniejsze informacje
Co jedzą mewy?
Mewy najchętniej jedzą ryby, a także skorupiaki, owady, mniejsze ptaki oraz gryzonie. Chętnie posilają się również znalezionymi resztkami pokarmu wyrzuconego przez ludzi. Mają one naturalną umiejętność dostosowywania się do zróżnicowanych warunków, dlatego mogą się zadomowić wszędzie tam, gdzie jest to możliwe.
Mewy mogą pić słoną wodę morską, jednak z reguły wybierają zbiorniki o niższym zasoleniu.
Mewy wydają charakterystyczne dźwięki, dlatego przez wiele osób są uznawane za uciążliwe. Jednak ich obecność jest niezwykle ważna, gdyż pomagają utrzymać zbiorniki wodne w czystości. Wpływają także na regulowanie ich ekosystemów. Średnia długość życia mewy to 15-20 lat. W sprzyjającym środowisku może dożyć nawet 30 lat.
Jak wyglądają mewy?
Wyróżnia się 6 najpopularniejszych gatunków:
- mewę srebrzystą (Larus argentatus),
- mewę białogłową (Larus cachinnans),
- mewę żółtonogą (Larus fuscus),
- mewę czarnogłową (Ichthyaetus melanocephalus),
- mewę śmieszkę (Chroicocephalus ridibundus),
- mewę romańską (Larus michahellis).
Pierwsze z nich mają około 60-70 cm długości i ważą 1-1,5 kg. Dorosły osobnik ma białą głowę, brzuch i pierś oraz ogon. Jego płaszcz jest jasnoszary, a na czarnych końcach skrzydeł znajdują się białe plamki. Mewa białogłowa jest bardzo podobna do srebrzystej, jednak ma ona bardziej podłużną i wyciągniętą głowę.
Najczęściej występująca jest mewa śmieszka. Średnia długość jej ciała wynosi 37-44 cm, a waga to 0,190 – 0,325 kg. Samiec i samica mają takie samo ubarwienie, a szata godowa różni się nieco od spoczynkowej.
Czy mewy są pod ochroną?
W Polsce mewa czarnogłowa, mewa żółtonoga, mewa romańska oraz mewa śmieszka są objęte ścisłą ochroną gatunkową. Obowiązuje także zakaz fotografowania, obserwacji oraz filmowania tych ptaków, jeśli takie zachowanie mogłoby doprowadzić do ich niepokojenia lub płoszenia.
Mewa srebrzysta i białogłowa jest pod częściową ochroną i uznaje się ją za gatunek mniejszej troski.
Ciekawostki o mewach
- Mewy występują na całym świecie, także na Antarktydzie. Mimo że większość gatunków zamieszkuje regiony nad zbiornikami wodnymi, to niektóre z nich żyją także w głębi lądu.
- Mewy dość często są mylone z rybitwami. Te drugie są jednak zdecydowanie mniejsze, a ich ciała są długie i cienkie. Nogi rybitw są krótsze, a ogony bardzo często mają rozwidlenia.
- Mewa jest w stanie zjeść pokarm ważący nawet 20% jej ciała.
- Te ptaki świetnie pływają, ale bardzo rzadko nurkują. W celu zdobycia pożywienia wykonują głębokie zanurzenia. Na lądzie nie tylko chodzą, ale także biegają.
- Mewy z reguły żyją w związkach monogamicznych i są wierne swoim partnerom. W okresie lęgowym wspólnie tworzą gniazda, a następnie na zmianę wysiadują jaja. Bardzo często samice nakłaniają do tego zajęcia innych samców, jeśli ich partnerzy są chwilowo niedostępni.
- Mewy stają na jednej nodze, co pozwala ogrzać kończynę w ciepłym puchu.
- Są to ptaki, które niekiedy zachowują się dość agresywnie, zwłaszcza podczas polowania. W niektórych częściach świata odnotowano ataki na gołębie, a nawet na psy.
- Wśród mew nie występuje dymorfizm płciowy, dlatego odróżnienie samca od samicy jest najczęściej bardzo trudne.
- Zimą, gdy zbiorniki wodne są pokryte lodem, mewy chętnie siadają na grzbietach łabędzi. W ten sposób ogrzewają się i nie muszą mieć kontaktu z zimnym podłożem.