Kazuar
Kazuar (Casuariinae) to duży, nielotny ptak z rodziny kazuarowatych, który występuje w północno-wschodniej Australii, Nowej Gwinei oraz na pobliskich wyspach. Jest blisko spokrewniony ze strusiami, emu oraz kiwi. Istnieją trzy gatunki kazuarów: kazuar jednokoralowy (Casuarius casuarius), kazuar mniejszy (Casuarius bennetti) i kazuar hełmiasty (Casuarius unappendiculatus).
Kazuar - najważniejsze informacje
Gdzie żyją kazuary w naturze?
Kazuary to trzy gatunki lądowe:
- kazuar hełmiasty (Casuarius casuarius),
- kazuar jednokoralowy (Casuarius unappendiculatus)
- kazuar mniejszy (Casuarius bennetti).
Kazuary zamieszkują tereny Nowej Gwinei oraz północno-wschodnią Australię. Można je spotkać również na wyspach znajdujących się między nimi. Zamieszkują gęste wilgotne lasy równikowe.
Kazuary pełnią ważną funkcję w ekosystemie. Wydalają resztki zawierające nasiona roślin. Niektóre z nich skuteczniej kiełkują, gdy przejdą przez układ trawienny tych ptaków. W ten sposób powstają nowe tereny leśne.
Kazuary to samotniki i niebezpieczne ptaki
Kazuary to zwierzęta, które trudno obserwować w naturalnym środowisku, gdyż są skryte. Żyją samotnie przez większość życia, a w pary łączą się tylko w okresie godowym. Są to niebezpieczne ptaki, które mogą atakować nie tylko przeciwników, ale także człowieka.
Kazuary żywią się przede wszystkim owocami i grzybami, ale zjadają również owady, ślimaki, żaby, gryzonie i bezkręgowce.
Samce bronią swojego terytorium, które może zajmować obszar 7 km2. Przebywają na nim przez praktycznie całe życie. Samice cyklicznie krążą wokół terytoriów samców w okresie godowym. Rozpoczyna się on charakterystycznym wibracyjnym nawoływaniem przez osobniki płci żeńskiej.
Jak wygląda kazuar?
Sylwetka kazuarów jest masywna. Charakteryzują się one silnymi nogami oraz dość długimi szyjami, najczęściej o niebieskim zabarwieniu. Znajdują się na niej czerwone korale. Pióra są gładkie i opadają w dół. Swoim wyglądem przypominają nieco włosy.
Kazuary są brązowe lub czarne. Na głowie mają narośl, która wygląda jak kask. Jest ona zbudowana z kości ażurowej lub zwapniałych chrzęści. Narośl jest połączona na stałe z czaszką i pokryta skórą. Średnia długość ciała to 100-170 cm, a masa ciała wynosi 17,6-58 kg.
Stopy kazuarów są wyposażone w trzy palce zakończone długimi i ostrymi pazurami, które mogą mieć nawet 12 cm. U tych ptaków to samiec zajmuje się wysiadywaniem jaj oraz wychowywaniem potomstwa. Buduje gniazdo w ziemi, które wypełnia trawą i liśćmi. Samica składa od 4 do 8 jaj. Samiec wysiaduje je przez około 50 dni. Przez kolejne 9 miesięcy zajmuje się młodymi.
Ciekawostki o kazuarach
- Narośl na głowie kazuara służy przede wszystkim do częściowej regulacji ciepłoty ciała. Naukowcy uważają także, że może ona być zabezpieczeniem przed drapieżnikami oraz urazami, które mogą powstać przez owoce spadające z dużych wysokości.
- Kazuary jako jedne z nielicznych ptaków mają genitalia.
- Ptaki te mogą osiągać prędkość 50 km/h.
- Kazuary są uważane za najniebezpieczniejsze ptaki na świecie. Do ich hodowli wymagane jest specjalne pozwolenie.
- Kazuary potrafią stać cierpliwie pod jednym drzewem nawet przez kilka dni, dopóki nie spadną z niego wszystkie owoce. Przez ten czas bronią go przed innymi osobnikami.
- Ptaki te zjadają owoce w całości, także te większe.
- Kazuary żyją średnio 40 – 50 lat. Są świetnymi pływakami i bez problemu mogą pokonywać rzeki.
- Kazuar mniejszy oraz hełmiasty emituje dźwięki o niskiej częstotliwości, które są praktycznie niesłyszalne dla ludzkiego ucha. W ten sposób komunikują się z innymi osobnikami w gęstych zaroślach.
- Jaja kazuarów mają od 9 do 14 cm długości, co czyni je jednymi z największych na świecie.
- Największym zagrożeniem dla kazuarów są kolizje z samochodami. Dochodzi do nich najczęściej w Australii.
- Zagrożone kazuary mocno kopią. Już samo takie uderzenie może wywołać poważne obrażenia. Ich długie i ostre pazury są w stanie zadać śmiertelny cios.