Najgroźniejszy ptak świata wykluł się w Europie. Może mieć wzrost jak człowiek

Pracownicy parku dla ptaków Birdland w Bourton-on-the-Water w południowej Anglii są podekscytowani. Po raz pierwszy od ćwierćwiecza doczekali się wyklucia ptaka, który jest niezwykle rzadki i na dodatek uważa się go za najniebezpieczniejszego w świecie. To kazuar hełmiasty, unikat z Nowej Gwinei, Australii i Wysp Salomona.

Kazuar uważany jest za jednego z najgroźniejszych ptaków na świecie
Kazuar uważany jest za jednego z najgroźniejszych ptaków na świecie123RF/PICSEL

Na razie pisklę kazuara przypomina kurczaka pokrytego paskami. Pręgi na piórach zwierzęcia mają je maskować w gęstym, wilgotnym lesie porastającym Nową Gwineę, Wyspy Salomona czy Archipelag Bismarcka oraz okoliczne wyspy. To tam występuje w naturze.

Wlk. Brytania. Na świat przyszedł kazuar hełmiasty

Z grona wszystkich kazuarów ten największy gatunek, czyli kazuar hełmiasty zamieszkuje jako jedyny także lasy północnej Australii w Queensland i Terytorium Północnym. Z wiekiem pisklę nabierze niezwykłych barw, z których słyną kazuary - jedne z najbardziej kolorowych ptaków regionu i na pewno najbardziej kolorowe bezgrzebieniowce, jakie dotrwały do naszych czasów.

Kazuar to ptak niezwykle piękny. Ma wspaniałe, przekształcone na kształt włosów pióra w ciemnym, niemal czarnym kolorze, ale największe wrażenie robi jego głowa. Pokryta jest niebieską skórą ze wyjątkowymi koralami w barwach czerwieni i żółci, co przywodzi na myśl ogromnego indyka. Na głowie widać okazałą kostną narośl podobną do hełmu - znak rozpoznawczy kazuara hełmiastego.

Pisklę kazuara hełmiastego. Z wiekiem nabierze barwekays123RF/PICSEL

To ptak niegdyś klasyfikowany do bezgrzebieniowców, czyli ostatnich wielkich nielotów, jakie żyją jeszcze na świecie - takich jak strusie, emu, nandu. Kazuary są najbliżej spokrewnione z emu. One nie zamieszkują jednak otwartych przestrzeni, ale lasy.

Niezwykłe jaja, które wysiaduje... tata

Park ptaków Birdland w Anglii na przychówek od kazuara czekał od 25 lat. Teraz zamieścił filmik z pisklęciem i tatą, który pilnuje dziecka. Właśnie tatą, bo u tych ptaków taki jest podział ról - to ojciec pilnuje jaj i wysiaduje je, a potem wodzi pisklęta i opiekuje się nimi. Matki w ogóle to nie interesuje, ona ogranicza się do godów, kopulacji i złożenia jaj. Nie inaczej było gdy na świat przyszedł kazuar w warszawskim zoo.

Ano właśnie, jaj. Warto o nich wspomnieć, ponieważ są doprawdy niezwykłe.

Mamy bowiem do czynienia z ptakami, które składają jedne z najpiękniejszych jaj na świecie. To naturalne pisanki. Bywa, że mają wspaniałe zielone barwy.

Rodzice rzadkiego pisklęcia to samiec z Avifauna w Alphen w Holandii i samica z Frankfurtu w Niemczech. Przebywają w ośrodku od 2012 r. w ramach Europejskiego Programu Gatunków Zagrożonych.

Jaja kazuarów to naturalne pisankiWikimedia Commons

Kazuary mogą być bardzo niebezpieczne

Kazuary to ptaki uważane za najgroźniejsze na świecie i stwarzające ryzyko także dla człowieka. Wynika to nie tylko z wielkości kazuarów, u których samice są większe. Samica kazuara hełmiastego może mieć wzrost dorosłego mężczyzny i wagę 60 kg.

Zagrożenie niesie też wyposażenie ich stóp w silne pazury i wojownicza natura tych zwierząt. Gdy nie są niepokojone, unikają spotkać z człowiekiem jak każde zwierzę, ale zaskoczone, zaczepione czy w potrzasku będą się odważnie bronić przy użyciu potężnych pazurów na silnych nogach.

Kopnięcie kazuara i trafienie jego pazurem może mieć tragiczne konsekwencje również dla człowieka. Zdarzały się przypadku śmiertelnych zranień.

Choć tu akurat nie kazuar hełmiasty - największy przedstawiciel rodzaju - ale jego drobniejszy krewniak ma gorszą reputację. To kazuar mniejszy, zwany morukiem. Ptak ten żyje w wilgotnych lasach Nowej Gwinei, Nowej Brytanii w Archipelagu Bismarcka i na wyspie Yapen.

To najmniejszy z kazuarów, o połowę niższy od kazuara hełmiastego, ale słynie z agresywności. Papuasi i mieszkańcy tych okolic potwierdzają, że zdenerwowany moruk atakuje każdą istotę, która wejdzie mu w drogę.

Wyspy pełne zwierząt. Czy wiesz, co na nich mieszka? [QUIZ]

Bocian z komina. Nietypowa wizyta ptaka pod WrocławiemPolsat NewsPolsat News
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas