Cis
Czwartek, 18 stycznia 2024 (10:32)
Aktualizacja Środa, 10 kwietnia 2024 (14:58)
Cis (Taxus baccata) to wiecznie zielony krzew lub drzewo, które może osiągać nawet 20 metrów wysokości. Charakteryzuje go ciemnozielona igła i czerwone owoce. Jest to roślina trująca, ale również wykorzystywana w medycynie i dekoracji. Jego drewno jest twarde i odporne na gnicie.

Cis - najważniejsze informacje
-
Rodzaj:
cis
-
Rodzina:
cisowate
-
Rząd:
cyprysowce
-
Gromada:
rośliny naczyniowe
-
Królestwo:
rośliny
Naturalnie cis występuje w Europie, zachodniej Azji i w Maroku. Najczęściej można go spotkać w lasach górskich, natomiast zdarzają się także okazy wyrastające na nizinie.
Na świecie występuje 8 gatunków tej rośliny. Cis również uprawiany w celach dekoracyjnych.
Jak wygląda cis?
Do tego rodzaju roślin należą zimozielone drzewa i krzewy. W zależności od odmiany mogą wyrosnąć nawet do 25-30 metrów. Mają szeroką i rozłożystą koronę. Niewielkie liście są umiejscowione dwurzędowo. Cisy mają rozdzielnopłciowe owoce, które osiągają dojrzałość na przełomie pierwszego i drugiego roku.
Jakie są popularne odmiany cisów?
Do dekoracji ogrodów w Polsce najczęściej są wybierane następujące gatunki tej rośliny:
- cis pospolity – idealny do stworzenia żywopłotu, charakteryzuje się szybkim tempem wzrostu,
- cis japoński – wykazuje wysoką odporność na mróz,
- cis pośredni – ma szybki wzrost i rozwija się nawet przy trudnych warunkach klimatycznych.
Te iglaki są chętnie wybierane do tworzenia żywopłotów.
Czy cis jest pod ochroną?
Cis jest objęty ścisłą ochroną gatunkową, gdyż występuje w naturze rzadko. Natomiast nie ma już statusu zagrożonego wyginięciem.
Ta roślina jest podatna na infekcje grzybicze, takie jak fytoftoroza iglaków. Powoduje ona utratę igieł, odbarwienie ich i usychanie pędów. Niekontrolowana prowadzi do zgnicia korzeni i całkowitego obumarcia drzewa. Dlatego warto stosować środki grzybobójcze, które obniżą ryzyko rozwinięcia się infekcji.
Jak pielęgnować cis?
Cis najlepiej rozwija się na umiarkowanie wilgotnym podłożu. Nie wymaga intensywnej pielęgnacji, jednak warto kilka razy w roku zastosować nawozy mineralne lub naturalny biohumus do odżywienia rośliny. Cis nadaje się do kształtowania. Przycinanie pozwala nie tylko na uzyskanie atrakcyjnego wyglądu rośliny, ale również pobudza jej wzrost i rozwój.
Czy cis jest trujący?
Cis to trująca roślina, która zawiera w sobie toksyczny alkaloid – taksynę. Jest on silnie niebezpieczny dla zwierząt i ludzie, a jego spożycie może mieć śmiertelny skutek.
Cis - Wiadomości
-
Kozacy posiekali je szablami. Żeńska część w końcu umarła
Piątek, 15 marca 2024 (05:44)Blizny po szablach nosi od ponad 200 lat, a wichry i burze sprawiły, że mocno schudł - o całe 5 metrów. Jeżeli spytać kogoś, co jest najstarszym drzewem w Polsce, wielu wskaże jakiś... -
Co pyli w marcu? Drzewa i krzewy, które teraz uczulają alergików
Środa, 1 marca 2023 (09:55)Marzec to kłopotliwy miesiąc dla osób, które borykają się z alergią na pyłki. Co pyli w marcu? To przede wszystkim drzewa wczesnokwitnące (olsza, leszczyna, topola). Pod koniec miesiąca...
Cis - Wideo
-
Najstarsze polskie drzewo niemal uschło. Teraz wraca do życia
Piątek, 9 czerwca 2023 (14:50)Ma trzynaście metrów wysokości i liczy... 1300 lat. Cis rosnący w Henrykowie Lubańskim jest najstarszym drzewem w Polsce i Europie Środkowej. Choć przetrwał i widział wiele, XXI wiek...