Zatrucie ołowiem jest bardziej szkodliwe, niż sądzono. Zabija miliony osób

Według nowych doniesień naukowych zatrucie ołowiem powoduje znacznie więcej zgonów niż dotychczas przewidywano. Chemikalia powodują też zmniejszenie ogólnej sprawności intelektualnej. Pomimo wycofania z użycia benzyny z ołowiem, metal jest nadal obecny w środowisku.

Z nowych badań wynika, że przez zatrucie ołowiem umiera dużo więcej ludzi, niż sądzono
Z nowych badań wynika, że przez zatrucie ołowiem umiera dużo więcej ludzi, niż sądzono123RF/PICSEL
partner merytoryczny
banner programu czyste powietrze

Zatrucie ołowiem ma znacznie większy wpływ na pogorszenie stanu zdrowia ludzi niż dotychczas sądzono - taki wniosek płynie z nowych badań. Zanieczyszczenie ołowiem może przyczyniać się do ponad 5 mln zgonów rocznie. Toksyny obecne w powietrzu wpływają też na pogorszenie ogólnej sprawności intelektualnej.

W najnowszych badaniach wykazano, że zanieczyszczenie ołowiem powoduje szereg poważnych problemów zdrowotnych, takich jak choroby serca oraz zmniejszenie sprawności intelektualnych.

Zatrucie ołowiem przyczyną chorób i zgonów

Główny autor najnowszego badania na temat wpływu ołowiu na zdrowie Bjorn Larsen powiedział agencji AFP, że był zszokowany, kiedy odkrył, ile osób może cierpieć z powodu zatrucia metalem. Badacze szacują, że tylko w 2019 r. aż 5,5 mln dorosłych zmarło na choroby serca z powodu narażenia na ołów.

W zdecydowanej większości byli to mieszkańcy krajów rozwijających się. Ponadto badania sugerują, że w wyniku zatrucia ołowiem obniża się sprawność intelektualna dzieci. Objawia się to kiepskimi wynikami testów ilorazu inteligencji.

Bjorn Larsen twierdzi, że zatrucie ołowiem częściej przyczynia się do powstawania chorób serca niż palenie papierosów.

Roy Harrison, ekspert ds. zanieczyszczenia powietrza i zdrowia na Uniwersytecie w Birmingham w Wielkiej Brytanii twierdzi jednak, że badanie zespołu Larsena nie jest do końca wymierne. Stwierdził równocześnie, że gdyby wyniki badań się potwierdziły, miałyby one ogromne znaczenie dla zdrowia publicznego.

Nie ma już benzyny ołowiowej

Ołów należy do metali ciężkich i jest uważany za neurotoksyczny. Ma najwyższą liczbę atomową ze wszystkich stabilnych pierwiastków.

Szkodliwa dla zdrowia benzyna ołowiowa została wycofana w Polsce ze sprzedaży w 2005 r. W 2021 r. zabroniono jej sprzedaży w Algierii, która jako ostatni kraj na świecie wprowadziła zakaz użycia benzyny ołowiowej.

Pomysłodawcą wprowadzenia do sprzedaży ołowiowej benzyny (z tetraetylołowiem) był koncern General Motors. Stało się to w 1923 r., a produkcją zajmował się na początku inny koncern chemiczny - Dupont (stworzył teflon i nylon).

Pomimo wycofania z użycia benzyny ołowiowej społeczeństwo mogą być nadal narażone na silną neurotoksynę. Może ona docierać do organizmu z żywności, gleby, naczyń stosowanych w kuchni, nawozów, kosmetyków oraz akumulatorów kwasowo-ołowiowych.

Boiska szkolne w dobie zmian klimatu. Francuzi kruszą betonAFP
INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas